Ana Sayfa / Politika / Size oy vermeyenler düşmanınız değil
MHP

Size oy vermeyenler düşmanınız değil

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Sayın Davutoğlu’na mübarek cuma günü samimi bir çağrıda bulunmak istiyorum; necis suyla abdest alınmaz, gelin bu hayırlı cumada temiz suyla abdest alma iradesini ortaya koyun. Bunu milletimiz için yapın” dedi.

Vural, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yaptığı çağrıyı değerlendirdi.

Davutoğlu’nun “delegelerine, tribüne” yönelik konuştuğu iddiasında bulunan Vural, şöyle devam etti:

“Bugün Türkiye’nin karşılaştığı kötülükleri defetmek yerine, seçim çağrısı yapan AKP ve Başbakan Türkiye’den bihaberdir, koltuk sevdası peşindedir. Sayın Davutoğlu’na mübarek cuma günü samimi bir çağrıda bulunmak istiyorum; necis suyla abdest alınmaz, gelin bu hayırlı cumada temiz suyla abdest alma iradesini ortaya koyun. Bunu milletimiz için yapın. Gelin, kötülükleri defetmek için iradeyi kullanın, 7 Haziran’da size milletimizin verdiği mesajı alın, milletimizin iradesi doğrultusunda hareket edin. Milletimizin ‘üniter ve milli devlete sahip çıkılması, PKK’yı güçlendiren Çözüm Süreci’ne hayır denilmesi, rüşvet ve yolsuzlukla mücadeleyi, parlamenter demokrasiye, millet iradesine darbe vurulmasını istemiyorum’ mesajını alın. Biz MHP olarak bugün geldiğimiz bu noktada Sayın Davutoğlu’na dayatılan senaryoyu reddetmesi çağrısında bulunuyoruz.”

Başbakan Davutoğlu’na, “teröre çözüm bulmak için kan döken PKK ile müzakere yerine, mücadeleye, PKK’yı güçlendiren, cesaretlendiren, meşrulaştıran Çözüm Süreci’ni sonlandırmaya niye evet demedin” diye soran Vural,  “Siyasi ve idari birliğimize kasteden teröre karşı mücadelede, bürokratik oligarşiye karşı milli irade de buluşalım seslenişimize Sayın Davutoğlu niye ‘evet’ demedin, ‘hayır’ dedin. MHP’nin bu önerilerine ‘hayır’ diyerek böyle bir irade temelinde bir koalisyon oluşturulmasını niye engelledin? Kim dayattı sana? ‘Evet’ deseydin Sayın Genel Başkanımız sana çantasından çıkardığı koalisyon protokolünü göstermedi mi? Bakanlık dağılımını sana göstermedi mi? Hükümet programını sana göstermedi mi? Bu noktalara, bu ilkelere hayır diyerek bunun önünü niye kapattın? Niye bunların açılmasını sağlamadın? Milleti aldatıp, kandırmayın. Sayın Genel Başkanımız bunları sana gösterdi mi, göstermedi mi? Biz bir hükümet kuracaksak kötülükleri defetmek için, milletimiz için kuracağız. Kırmızı koltuklar için değil” ifadesini kullandı.

-“Millete hizmetin yolu TBMM’den geçer”

Vural, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Bu millet sizi Cumhurbaşkanı seçti. Şerefli makamlardan biridir. Egolarınızdan, kibrinizden kurtulun. Millet size Cumhurbaşkanı görevi verdi. Bu görevi hayır için kullanın, bozgunculuk için değil, kötülükleri defetmek için kullanın, artırmak için değil, size oy vermeyenler düşmanınız değil. Size oy verenler de kaosun cezasını çekiyor. Hepimiz aynı cezayı çekiyoruz. ‘400 vekil vermedin, al sana kaos’ diyerek oy verenleri de cezalandırıyorsun. Siyasi ve idari kaosu tetiklemeyin. Çıkın yüreğinizle bunlarla ilgili görevlerinizi yerine getirme konusunda sorumluluğunuzu hissedin” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevini yapmadığını iddia eden Vural, millete hizmetin yolunun Beştepe’den değil milli iradenin tecelligahı olan TBMM’den geçtiğini söyledi.

MHP’nin MGK’nın toplanması ve sıkıyönetim ilan edilmesi önerilerine Davutoğlu’nun verdiği yanıtı değerlendiren Vural, “Özerklik, sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor ama MGK toplanmıyor. MGK bunları görüşmeyecek, ne görüşecek? MGK Türkiye’nin meselelerini konuşmayacak da benim fişlememi mi gündeme getirecek? MGK bunları görüşmeyecekse o zaman lağvet. MGK ile ilgili çağrımızı ’28 Şubat talebidir’ diyorsun. 28 Şubat’ın mağdur ettikleriyle teröristleri aynı kefeye koyuyorsun şu zihniyete bak” dedi.

-“Mutabakat arayışlarını dinamitleyen bir iradeyle karşı karşıyayız”

Vural, gazetecilerin, “MHP Genel Başkanı Bahçeli, Başbakan Davutoğlu ile görüşmesi sırasında koalisyon protokolünü ve bakanlık dağılımını çantasından çıkardı” şeklindeki ifadesini hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

“Bunlar bizim için teferruat. Yok şu bakanlık…Biz koltuk peşinde değiliz, huzur istiyoruz. Bizim arayışımız bu. Ama huzurda, birlikte, bütünlükte, hukukta, milli irade de buluşamazsak nasıl ileriye götüreceğiz. AK Parti, MHP’nin ‘4 ilke çerçevesinde eğer bir uzlaşma olursa elimizi değil gövdemizi koyarız’ ifadesine olumlu cevap vermemişlerdir. Tablo bu, faili belli, adresi de biliyorsunuz.”

Irak ve Suriye tezkeresinin ekim ayı başında dolacağının anımsatılması üzerine de Vural, “Bundan önce bu konuda gelen tezkerelere CHP ve HDP ‘hayır’ demesine rağmen MHP Türkiye’yi, terörle mücadeleyi düşünerek ‘evet’ demişti. Yine biz ‘önce Türkiye’ diyeceğiz ve bu konudaki tezkereleri destekleyeceğiz” dedi.

Vural, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Meclis Başkanı ile görüştükten sonra seçimin yenilenmesine ilişkin sürecin başlayacağını ve 1 Kasım’da da Türkiye’nin seçime gideceği” şeklinde açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Tablo ortada. Bu konuda mutabakat arayışlarını dinamitleyen bir iradeyle karşı karşıyayız. MHP’nin ‘bu kaotik siyasi ortam içerisinde seçim yapılmasın’ iradesi tamamen saray ve Davutoğlu tarafından dinamitleniyor. Zaten 1 Kasım ile ilgili YSK’nın yaptığı çalışma doğrudan doğruya tepeden verilen bir talimatın neticesinde” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir