Ana Sayfa / Politika / Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, teröre karşı çıkmalıyız

Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, teröre karşı çıkmalıyız

 

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, terörün demokrasiye, özgürlüklere, insanların yaşam kalitesine, ekonomiye ve kalkınmaya tehdit olduğunu belirterek, “Demokrasimiz ve ekonomimize düşman olan teröre hep birlikte karşı çıkmamız gerektiğinin altını çizmek istiyorum” dedi.

6. İstanbul Finans Zirvesi’nin açılışında konuşan Yılmaz, Dağlıca’da şehit olan askerlerimize  Allah’tan rahmet, ailelerine, TSK’ya ve millete başsağlığı diledi.

Bugün de Iğdır’dan acı bir haber geldiğini, ancak detaylarını henüz bilemediklerini dile getiren Yılmaz, Iğdır’daki şehitler için de taziyelerini iletti.

Teröristleri, arkasında duranları, teröre destek verenleri lanetleyen Yılmaz, terör gibi hadiselerin doğrudan zarar vermekle kalmadığını, ülkenin huzurunu bozarak büyük insani maliyetlere de yol açtığını aktardı.

Yılmaz, terörün neden olduğu can kaybı maliyetini ölçmenin mümkün olmadığını belirterek, “Terör demokrasiye, özgürlüklere, insanların yaşam kalitesine bir tehdit. Terör ekonomi ve kalkınma için de tehdit. Terörün yaşandığı bölgeler maalesef ekonomik açıdan büyük bir darbe almış oluyor.Turizm hareketlerinden  yatırımlara birçok konuda, özellikle de Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan vatandaşlarımız, bunun bedeline katlanmak zorunda kalıyor” diye konuştu.

Bakan Yılmaz, “Demokrasimiz ve ekonomimize düşman olan teröre hep birlikte karşı çıkmamız gerektiğinin de altını çizmek istiyorum. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun birlik ve beraberlik içinde topyekün teröre karşı çıkmak, terörün bütün boyutlarıyla kararlı bir şekilde mücadele etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

– “Bütün kesimler teröre karşı durmalı”

Sivil toplumu, akademi ve iş dünyası, gazetecisi, siyasetçisi ve bütün kesimlerle terörün karşısında durulması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, birlik, beraberlik ve ülkenin gelişmesine darbe vuran terör karşısında kardeşliği, birliği daha da pekiştirerek hak ettiği cevabın verilmesinin gerektiğini söyledi.

Yılmaz, “Kararlı, sabırlı, çok yönlü mücadeleye devam etmeliyiz. Hükümet olarak da bu kararımızı her fırsatta dile getiriyoruz” dedi.

Terörle ülkelerin tek başına değil, uluslararası çapta mücadele edilmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, gerek bölgesel gerek küresel ölçekte terörle mücadelede uluslararası iş birliğinin son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Yılmaz, bu anlamda terörün dünya ekonomisi ve dünya huzuru açısından da çok önemli olduğunu kaydederek, “Gerekçesi ne olursa olsun, ister etnik, ister inanç ister ideoloji gerekçeyle yapılsın kim yaparsa yapsın, kime karşı yapılırsa yapılsın terörün karşısında ilkeli olarak durmak durumundayız. Burada dünyada çok daha güçlü bir dayanışmaya ihtiyaç var. Bugünkü dayanışma düzeyinin yeterli olduğunu söyleyemeyiz” ifadelerini kullandı.

– “Sığınmacı meselesine karşı uluslararası işbirliği”

Yılmaz, bugün Akdeniz’de sığınmacıların çektiği insani dramı hep birlikte gördüklerini belirterek, Türkiye’nin bu anlamda bütün insanlığa örnek bir davranış gösterdiğini aktardı.

Sığınmacı sayısı itibarıyla dünyada birinci sırada olduklarını anımsatan Yılmaz, Türkiye’nin devleti, milleti, sivil toplumuyla bu yükü omuzladığını bildirdi.

Yılmaz, bu sorunları doğuran nedenlerle hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini ifade ederek, bir taraftan da sığınmacı meselesinin insanlık meselesi olduğunu dikkate alarak uluslararası dayanışmanın güçlendirilmesi gerektiğini anlattı.

Son dönemde konuya uluslararası ilginin arttığını dile getiren Yılmaz, “İnşallah bu ilgi hayırlı neticeler doğurur. Bütün insanlık olarak yaşananlara sahip çıkarız. Bir taraftan acil ihtiyaçları karşılarken diğer taraftan  daha uzun vadeli politikalarla bu insanlık trajedisine gereken cevabı veririz inşallah. Buradan da görüyoruz ki, gerek ülke gerekse global düzeyde siyaset ile ekonomi çok iç içe aslında” diye konuştu.

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir