Ana Sayfa / Politika / Şimşek: Para girişi başladı

Şimşek: Para girişi başladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Darbe girişimiyle başlayan ilk 3 haftada küresel yatırımcılar Türkiye’den para çıkarıyorlardı. Bu süreçte Borsa İstanbul’dan 616 milyon dolarlık, tahvilden 289 milyon dolarlık net çıkış olmuş. Ama son haftaya baktığımız zaman hisse senedine 186 milyon dolarlık, tahvile 478 milyon dolarlık giriş var.” dedi.

Şimşek, TRT Haber’de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
Terör olaylarına ilişkin bir soru üzerine Şimşek, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini belirterek, terör olayları nedeniyle hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa, ailelere de sabır dileğinde bulundu.

Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu, bütün sorunların üstesinden gelebilecek kapasitesi bulunduğunu vurgulayan Şimşek, “Böylesine vahşi, şiddet içeren bir darbe girişimini milletimiz bertaraf etti. Bundan sonra terörle mücadelede de elimiz güçlü.” diye konuştu.

Bugün teröre başvurmak için hiçbir sebep olmadığını vurgulayan Şimşek, reformlar yaptıklarını, bütün bölgeleri kalkındırdıklarını, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya, batı ile arayı kapatması için çok daha fazla yatırım yaptıklarını anlattı.

Şiddete başvurmanın bir zemini olmadığını anlatan Şimşek, şöyle konuştu:

“Haklar şiddet yoluyla aranmaz. Türkiye; Irak, Suriye gibi değil. Ortadoğu’daki birçok ülkeden farklı olarak Türkiye gerçekten güçlü bir demokratik deneyimi olan bir ülkedir. Vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlükleri garanti altındadır. Eşit vatandaşlık hukuku vardır. Bu şiddeti Kürt, Türk kardeşlerimize ve ülkemize reva görenlerin ipi başkalarının elindedir. Yani 100 yıl önce oynanan büyük bir oyun var, şimdi bazı sahneleri yeniden gündemde. Bunlar, bu oyunun maşası, aslında kullanılıyorlar. Terörle, şiddetle ne bir yere varılır, ne bir ülkeye huzur gelir, ne o ülkede demokrasi güçlenir.”

– “Terör örgütü büyük bir başarısızlığa uğrayacak”

Türkiye’yi demokratikleştirdikçe, bölgeyi ayağa kaldırdıkça, temel hak ve özgürlükleri artırdıkça terör örgütünün daha da vahşileştiğini, daha da şiddete ve terör başvurduğunu belirten Şimşek, “Bu bölücü terör örgütü göreceksiniz, büyük bir başarısızlığa uğrayacaktır. Çünkü şu anda milletimiz bir ve beraberdir.” ifadelerini kullandı.

Terör örgütlerinin birbirleriyle paslaştığını da anlatan Şimşek, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile PKK terör örgütünün amacının Türkiye’de istikrarsızlık yaratmak, ülkenin yükselişini durdurmak olduğunu söyledi. Şimşek, önümüzdeki dönemde devletin terör örgütlerinin yok olmasını sağlayacak çok daha güçlü bir planı ve çabası olacağını belirtti.

– “Finansman kaynaklarının kurutulması önemli”

FETÖ ile bağlantılı şirketlere ve iş adamlarına yönelik operasyonu da değerlendiren Şimşek, 17-25 Aralık sonrasındaki sürecin milat olduğunu vurguladı. Şimşek, bu dönemden sonra terör örgütünün kara parasını aklayan, terörizmin finansmanını sağlayan şirketlerin, bireylerin suçlu olduğunu ve şu anda bu konuda hukukun işlediğini söyledi.

Şimşek, “Bu firmalar kendilerini biliyorlar, diğer firmalarımız, diğer girişimcilerimiz rahat olsunlar. Çünkü OHAL, bu tedbirler onlara yönelik değildir. Bizim derdimiz devlete çöreklenmiş ve en son bir darbe girişimiyle bu ülkenin geleceğini karanlığa gömmeye çalışan, bu ülkenin demokrasisini yok etmeye çalışan, hukuk devletini yok etmeye çalışan, geniş bir ağı olan bir terör örgütünün devletten temizlenmesi sürecidir.” şeklinde konuştu.

Suçun şahsiliğine dikkati çeken Şimşek, operasyon yapılan şirketlerin Türkiye’nin birer değeri olduğunu, amaçlarının söz konusu varlıkları yok etmek olmadığını kaydetti. Şimşek, “Bizim derdimiz terör örgütünü yok etmek. Onun finansmanı kurutmaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

– “İş adamlarımız, şirketlerimiz rahat olsunlar”

Söz konusu terör örgütünün finansman kaynaklarının kurutulmasının kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Şimşek, “Milletten zorla topladıkları paralarla bugün Avrupa’da Türkiye aleyhine propaganda yapıyorlar.” görüşüne yer verdi.

Terörün finansmanının kurutulmasının Türkiye’nin önünü açacağının altını çizen Şimşek, bu şekilde Türkiye’nin kaynaklarının ülke aleyhine kullanılmasının önleneceğini söyledi.

Şimşek, terör örgütlerinin devlete kümelenmesine hiç kimsenin izin vermeyeceğini ifade ederek, “Dolayısıyla bizim yaptığımız şey hukuk devleti içerisinde terörün finansmanını kurutmaktır. Bunların sayıları bini geçmez. Dolayısıyla vatandaşımız müsterih olsun, şirketlerimiz, iş adamlarımız, girişimcilerimiz rahat olsunlar, yatırımlarına, işlerine, güçlerine baksınlar. Bankalarımızla bu anlamda yakın diyalog içerisindeyiz. Onlar da rahat olsunlar. Gerekirse tekrar onlarla bir araya gelinir.” değerlendirmesinde bulundu.

Darbe girişiminin ülke ekonomisine etkilerini değerlendiren Şimşek, bu süreçte aldıkları tedbirleri anlattı. Milletin bu süreçte Türk lirasına güvendiğine dikkati çeken Şimşek, “Darbe girişimi ile başlayan ilk 3 haftada küresel yatırımcılar Türkiye’den para çıkarıyorlardı. Bu süreçte Borsa İstanbul’dan 616 milyon dolarlık, tahvilden 289 milyon dolarlık net çıkış olmuş. Ama son haftaya baktığımız zaman hisse senedine 186 milyon dolarlık, tahvile 478 milyon dolarlık giriş var.” diye konuştu.

Ülkenin ekonomik temellerinin sağlam olduğuna işaret eden Şimşek, yurt dışındaki algının da iyileşmeye başladığını kaydetti.

– Yurt dışında yatırımcılarla buluşulacak

Şimşek, yakın gelecekte yurt dışı ziyaretlere çıkacaklarını da belirterek, “Pazartesi Singapur, sonra Hong Kong, daha sonra da Tokyo. Asya-Pasifik ülkelerine gideceğiz. Çünkü buralarda çok ciddi tasarruf fazlası var ve yatırım kapasiteleri çok yüksek. Türkiye’de yatırımı olanlarla ve yatırım düşünenlerle buluşacağız, ülkenin normale döndüğünü anlatacağız.” diye konuştu.

Eylül’de yapılacak G-20 Liderler Zirvesi toplantısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte gideceklerini bildiren Şimşek, burada Erdoğan’ın üst düzey görüşmeler gerçekleştireceğini söyledi.

Bu toplantının ardından Avrupa, Körfez ülkeleri ve ABD gezileri de yapmayı planladıklarını dile getiren Şimşek, “Bizim mesajlarımız basit ve net. Türkiye hızla normalleşti, temellerimiz sağlam. Türkiye batıdan kopmayacak. Türkiye komşuları ve çevresiyle daha güçlü ilişkiler kuracak. Amacımız istikrar, refah içinde bütün dünyanın ve bölgenin ayağa kalkmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir