Ana Sayfa / Gündem / Sigorta primleri kartla ödendi

Sigorta primleri kartla ödendi

Mart 2016’da toplam kartlı alışveriş yüzde 14 artarken, en büyük artış yüzde 34 ile sigorta sektöründe gerçekleşti.

Zorunlu trafik sigortasında yüzde 200’leri bulan prim artışları tüketiciyi kredi kartıyla ödemeye yönlendirdi. Geçtiğimiz yıl mart ayında sigorta primi ödemelerinin önemli bir kısmı kredi kartıyla gerçekleşti.

Bu yılın mart ayında kredi kartı ve banka kartları ile ödeme geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14 artışla 48,3 milyar liraya yükseldi. Toplam kartlı ödemelerdeki en büyük sektörel artış, bir önceki yıla göre yüzde 34 artış oranı ile ödemelerdeki payını yüzde 5’e çıkaran sigorta sektöründen geliyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) mart ayı verilerinden derlenilen bilgilere göre, banka kartları ve kredi kartları ile toplam 48,3 milyar liralık ödeme gerçekleşti. Bu tutarın 44,54 milyar lirasında kredi kartları, 3,80 milyar lirasında banka kartları kullanıldı.

Söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre, kredi kartları ile yapılan ödemeler yurt içinde yüzde 13 artışla 43,5 milyar TL, yurt dışında ise yüzde 22 artışla 1,04 milyar TL oldu. Banka kartları ile yapılan ödemeler ise yurt içinde yüzde 34 artışla 3,75 milyar TL, yurt dışında ise yüzde 79 artışla 50 milyon TL olarak gerçekleşti.

Kart adedi toplamı 171 milyon oldu

Mart ayı sonunda Türkiye’de 58,7 milyon kredi kartı, 112,3 milyon banka kartı olmak üzere toplamda 171 milyon adet banka kartı kullanılıyor. 2015 yılının mart ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 2’lik, banka kartı sayısında ise yüzde 4’lük artış görülüyor.

Mart ayında yabancı kartlar ile yurt içinde toplam 1,18 milyar TL tutarında ödeme yapılırken bu ödemelerin 0,82 milyar TL’si kredi kartları, 0,36 milyar TL’sinin ise banka kartları ile gerçekleşti. Buna göre önceki yılın aynı dönemine göre yabancı kredi kartları ile Türkiye’de yapılan ödemelerde yüzde 10 düşüş olurken yabancı banka kartı ile Türkiye’de yapılan ödemelerde yüzde 0,4 oranında artış yaşandı.

‘Sigorta’da kart kullanımı yüzde 34 arttı

Kartlı ödemelerin sektör detayında dağılımı incelendiğinde en fazla payın yüzde 20,1 ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15’lik artış gösteren market sektöründe olduğu görülüyor. Market sektörünü, yüzde 8 pay ile benzin ve yakıt, yüzde 7,4 pay ile giyim ve aksesuar, yüzde 6,7 pay ile çeşitli gıda, yüzde 6,3 pay ile elektronik/bilgisayar ve yüzde 5,2 pay ile sigorta sektörleri takip ediyor. 2015 yılının mart ayı ile kıyaslandığında kartlı ödeme tutarı artışında yüzde 34 ile en fazla artış görülen sigorta sektörü ön plana çıkıyor.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir