Ana Sayfa / Gündem / Şiddetli sağanak yağışa dikkat!

Şiddetli sağanak yağışa dikkat!

Bugün Türkiye genelinde parçalı bulutlu bir hava hakim olacak. Bazı bölgelerinde şiddetli olmak üzere Marmara ve Karadeniz’de sağanak yağış bekleniyor. Yağışla birlikte hava sıcaklığı da hissedilir derecede düşecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye geneli parçalı bulutlu, zamanla kuzeybatı kesimleri çok bulutlu, öğleden sonra Edirne, Kırklareli, Ankara, Çankırı, Bolu, Karabük ve Kastamonu çevreleri, akşam ve gece saatlerinde ise Marmara bölgesi ile Batı Karadeniz bölümü sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar, gece saatlerinde Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olacak.

Yurt genelinde mevsim normallerinin 10-12 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, serin ve yağışlı havanın etkisiyle hissedilir derecede düşecek.

Hava sıcaklığı Türkiye genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek, ancak öğleden sonra Marmara ve Batı Karadeniz kıyılarında azalmaya başlayacak. Rüzgar Türkiye’nin iç ve batı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden, Marmara ve Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli esecek.

Cuma günü yurdu terk ediyor

Serin ve yağışlı hava, cuma günü Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda etkili olduktan sonra yurdu terk edecek. Cuma günü gece ve sabah saatlerindeki yağışlar, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek. Mevsim normallerinin yaklaşık 10-12 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, serin ve yağışlı hava ile birlikte yarın Marmara bölgesinde, yarın günü yurdun kuzey, iç ve batı bölgelerinde, cuma günü ise doğu bölgelerinde hissedilir derecede (10 ila 15 derece arasında) azalacak ancak hafta sonundan itibaren tekrar yükselecek.

Bazı illerde hava durumu

Ankara: Parçalı zamanla yer yer çok bulutlu, öğleden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (29)

İstanbul: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı. (23)

İzmir: Parçalı bulutlu.(27)

Adana: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu. (31)

Antalya: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu. (24)

Samsun: Parçalı zamanla çok bulutlu.(28)

Erzurum: Parçalı bulutlu.(21)

Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu.(27)

Bölgelerde hava durumu

Marmara: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra Edirne ve Kırklareli çevreleri, akşam saatlerinden itibaren Çanakkale dışında bölge geneli aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Ege: Parçalı bulutlu geçecek.

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek.

İç Anadolu: Parçalı bulutlu, zamanla bölgenin kuzey kesimleri yer yer çok bulutlu, öğleden sonra Ankara ve Çankırı çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Batı Karadeniz: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra iç kesimleri, akşam ve gece saatlerinde bölge geneli aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı bulutlu, zamanla Orta Karadeniz yer yer çok bulutlu geçecek.

Doğu Anadolu: Parçalı ve az bulutlu geçecek.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve az bulutlu geçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir