Ana Sayfa / Teknoloji / Siber güvenlikte sınırlar zorlanacak

Siber güvenlikte sınırlar zorlanacak

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük siber güvenlik etkinliği olması beklenen “Hacktrick”, 6-8 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de gerçekleştirilecek. Düzenlenecek çeşitli uygulama ve eğitimlerde, bir hacker yaklaşımıyla siber güvenlik alanındaki yeterlilik ve kabiliyetler test edilecek.

Dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olan siber güvenlik, Anadolu Üniversitesi’nde masaya yatırılacak.

Türkiye’de siber güvenlik konusunda çalışma yapan öncü kuruluşlardan Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin (STM) sponsorları arasında yer aldığı etkinlikte, çeşitli seminerler, eğitimler ve yarışmalar düzenlenecek.

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu etkinliğin Türkiye’nin siber güvenlik konusunda insan gücünü ortaya çıkarma açısından önemli olduğunu söyledi.

Siber güvenlik konusunda uzman insan kaynağı ihtiyacına dikkati çeken Yılmaz, üniversitelerin yaptıkları etkinliklerle gençleri desteklemeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Yılmaz, “STM, siber güvenlik konusunda kritik teknolojileri ülkemize kazandırmak konusunda öncülük yapıyor. Bu doğrultuda pek çok kamu kuruluşu için siber güvenlik projeleri yürütüyoruz. Mayıs ayında Türkiye’nin ilk Siber Füzyon Merkezi’ni açacağız. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde siber güvenlik konusunda istihdam ve gençlerin bu konuda yeteneklerinin gelişmesine desteğimizi sürdüreceğiz.” dedi.

– İlgi büyük 

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da düzenlenen en büyük siber güvenlik organizasyonu olması beklenen Hacktrick, bu alanın meraklılarını buluşturacak.

2014’te Ankara Üniversitesinde 650, 2015’te Sabancı Üniversitesinde 900 kişinin katılımıyla düzenlenen Hacktrick’in bu yıl ki hedefi, “binin üzerinde katılımcıya ulaşarak bölgenin en büyük siber güvenlik organizasyonu olmak” olarak belirlendi.

Etkinliğe yoğun ilgi gösterilirken, düzenlenecek eğitimler ve uygulamalar için ayrılan kontenjanlar kısa sürede doldu.

Zeka, eğlence, heyecan ve mücadele gibi unsurları bir araya getiren Hacktrick’te, pratik ve teorik güvenlik çalışmalarının katılımcılarla paylaşılması amaçlanıyor.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir