Ana Sayfa / Finans / Şekerbank kadın esnafın yanında

Şekerbank kadın esnafın yanında

Şekerbank, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile kadın esnafa yönelik protokol imzalayan ilk banka oldu.

Şekerbank tarafından yapılan açıklamaya göre, ekonominin temel dinamiğini oluşturan esnaf ve işletmelere destek olarak üretimi artırmayı hedefleyen Banka, TESK ile protokol imzalayarak kadın esnafa eğitimden sigortaya, finansmanda kadına özel avantajlardan masrafsız bankacılık ürünlerine kadar birçok hizmet sunuyor.

Kadın girişimci, esnaf ve işletme sahiplerine desteğini artıran Şekerbank, protokol kapsamında, TESK üyesi kadınların finansal ihtiyaçlarına özel geliştirilmiş bankacılık ürün ve hizmetleri sunuyor. Finansman desteğinde indirim sağlamanın yanı sıra kadın esnafın bankacılık işlemlerindeki masraf yükünü azaltmak amacıyla “Kadın Esnafa Özel Destek Paketi” geliştiren Banka, hazırladığı sigorta paketiyle de hem kadınların sağlığını güvence altına alıyor hem de iş yerlerinde karşılaşabilecekleri sorunlar için asistans hizmetleri sunuyor.

Protokol kapsamında Şekerbank, kendi işini kurmak isteyen kadınların iş planı hazırlayabilmelerine destek olmak amacıyla KOSGEB ve İŞKUR mevzuatı çerçevesinde gerçekleşen uygulamalı girişimcilik eğitimleri için de TESK ile iş birliği yaptı. Eğitim döneminin son günü ise katılımcılara Şekerbank tarafından “Girişimciler İçin Finansal Okuryazarlık” dersi verildi.

Ekim ayından bu yana 3 ayrı dönemde eğitimlerini tamamlayan 89 kadın girişimciye, Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in katılımıyla TESK Otel’de düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

– “Ülkemizde daha çok kadını girişimci yapmayı hedefliyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, yapılan araştırmaların Anadolu’daki kadınların yüzde 55’inin bankacılık sistemi dışında kaldığını gösterdiğini, bu tablonun; kadının üretime dahil olamamasının, sosyal hayatın içinde çalışan ya da girişimci olarak yer alamamasının bir sonucu olduğunu belirtti.

Ertürk, Şekerbank’ın bu soruna çözüm olarak Türkiye’nin ilk mikro finansman kredilendirme modelini sunduğunu, uygulama kapsamında yüzde 42’si kadın olmak üzere bugüne kadar 28 bin esnaf ve çiftçiyi ilk kez bankacılıkla tanıştırdığını dile getirdi.

Kadın girişimciler aracılığıyla ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağladıklarını aktaran Ertürk, “Ülkemizde kadın girişimcilerimizin başta finansman desteği olmak üzere yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana üretime verdiğimiz desteği tarımdan sonra şimdi de işletme sahibi olmak isteyen kadınlarımıza sunmanın mutluluğu içerisindeyiz. Hem eğitimlerine hem de finansman ihtiyaçlarına destek olarak kadın girişimcilerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Şekerbank olarak, ülkemizde daha çok kadını girişimci yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ertürk, Ankara’nın ardından, uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin sonraki durağının Manisa olacağını kaydederek, “Şekerbank olarak, kadın esnafımıza sadece kredi değil, hem finansman hem de destek hizmetleri içeren bankacılık çözümleri sunuyoruz” değerlendirmesini yaptı.

– “Kadınlarımızın ekonomik hayatta da yer alması için desteklerimiz devam edecek”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise kadın girişimcilere yönelik KOBGEB ve İŞKUR mevzuatı çerçevesinde gerçekleşen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine kadınların büyük ilgi gösterdiğini aktardı.

Ülke genelinde en fazla kadın üyeye sahip kuruluşun TESK olduğunu belirten Palandöken, Kasım 2015 sonu itibarıyla konfederasyona üye 1 milyon 714 bin 652 esnaf ve sanatkardan 228 bin 126’sının kadın olduğu bilgisini verdi.

Palandöken, “Ne yazık ki kadın esnaf ve sanatkarlarımızın meslek kuruluşlarımızda temsil edilme oranı çok düşük ancak  bu eğitimlerin katkısıyla kadınlarımızın, meslek kuruluşlarımızda bundan böyle daha çok görev alacağına inanıyorum. Bu nedenle kadın girişimciliğinin desteklenmesi ülkemizde sosyo-ekonomik açıdan çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Kendi işini kurmak isteyen kadınlara yönelik hazırlanan uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin iş fikri geliştirme ve  inovatif egzersizleri yanında iş planı oluşturma, pazar araştırması, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan gibi konuları da kapsadığını dile getiren Palandöken, “Kadınlarımızın sosyal hayatın yanı sıra ekonomik hayatta da en az erkekler kadar yer alması için desteklerimiz devam edecek” yorumunu yaptı.

Palandöken, uygulamalı girişimcilik eğitimini daha önce de verdiklerini anımsatarak, kadın girişimcilerin desteklenmesi konusunda Şekerbank ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını vurguladı.

– Kadın esnafa hesap işletim ücreti yok, havale/EFT ücretsiz

Verilen bilgiye göre, Şekerbank, TESK ile yaptığı iş birliği kapsamında, eğitimi başarıyla tamamlayan ve iş yeri açan kadınlar ile Konfederasyon üyesi kadınlara indirimli finansman desteği sunmanın yanı sıra geliştirdiği “Kadın Esnafa Özel Destek Paketi”yle bir yıl boyunca EFT, havale, hesap işletim ücreti ve çek defteri masrafı almayacak.

Esnaf ve işletme sahiplerinin tüm bankacılık ürünlerini tek bir hesap özetiyle takip edebilmesini sağlayan Şekerbank’ın “Üreten Kart” ürünü de ilk yıl için ücretsiz olacak.

Şekerbank, kadınlara özel hazırladığı sigorta paketiyle de kadınların hem sağlığını güvence altına alıyor hem de iş yerlerinde karşılaşabilecekleri sorunlar için asistans hizmetleri sunuyor. Bir yıl vadeli “Kadına Destek Sigorta Paketi” kapsamında kadın esnafa psikolojik danışmanlık ve diyetisyenin ilk seansı da ücretsiz olacak.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir