Ana Sayfa / Gündem / “Şeker” tadında bayram için 600 milyon lira harcanacak
Bayram-sekeri

“Şeker” tadında bayram için 600 milyon lira harcanacak

Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği Başkanı Şemsi Kopuz, bayramlarda ikram edilen şeker ve çikolataya geçen yıl toplam 550 milyon lira harcandığını belirterek, “Bu yıl ise söz konusu harcamanın yüzde 10 artışla yaklaşık 600 milyon lira olmasını bekliyoruz.” dedi.

Kopuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de şeker ve çikolata tüketiminin yüzde 70’inin bayramlarda gerçekleştiğini söyledi.

Şekerleme ve çikolata satışlarının Ramazan Bayramı’nda yaklaşık yüzde 25 arttığını ifade eden Kopuz, en çok ikram edilenlerin renkli akide şekerleri ve çikolatalar olduğunu anlattı. Kopuz, “Bayramda yüzde 60-65 çikolata, yüzde 35-40 da şeker tüketiliyor.” diye konuştu.

Ramazan Bayramı’nın yaza gelmesinin, satışlarda ciddi bir düşüşe neden olmayacağını ifade eden Kopuz, yıllık tüketimin bayramlarda arttığını, ancak yine de Avrupa geneline göre yıllık kişi başına düşen şeker miktarında Türkiye’nin geride olduğunu söyledi.

Kopuz, bayramlarda ikram edilen şeker ve çikolataya geçen yıl toplam 550 milyon lira harcandığını belirterek, “Bu yıl ise bayramlarda söz konusu harcamanın yüzde 10 artarak yaklaşık 600 milyon lira olmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gıda güvenliğini çok önemsediklerini ifade eden Kopuz, şöyle devam etti:

“Tüketicinin sağlığı her şeyden önemlidir. Bu konuda devlet kuruluşları ve özel kuruluşlarla Türk halkı duyarlı olmalı, herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Halkımız, ambalajlı ürünlere rağbet etmeli ve üretim izinleri olup olmadığını kontrol etmelidir. Tüketicilerimiz bilinçli tercihlerle, Şeker Bayramı’nın kendileri için zehir olmasını engellemelidir.”

– En çok “kağıtlı şeker” tercih ediliyor

Ankara Ulus’ta şeker satışı yapan Sadık Yüksel ise fiyatlarda geçen yıla göre yüzde 5 artış olduğunu belirterek, müşterilerin sıcak hava dolayısıyla kağıtlı şekeri, çikolata ve akide şekerinden daha çok tercih ettiğini aktardı.

Şeker fiyatlarının 7-15 lira, çikolata fiyatlarının ise 14-50 lira arasında değiştiğine işaret eden Yüksel, satışların istenilen düzeyde olmadığını kaydetti.

 

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir