Ana Sayfa / Enerji / Sarı: Nükleer santralleri yapmak zorundayız
Fatma-Guldemet-Sari-3

Sarı: Nükleer santralleri yapmak zorundayız

Çevre ve Şehircilik Bakanı  Fatma Güldemet Sarı, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak dışa bağımlılığını en aza indirmek zorunda olduğunu belirterek, “Nükleer enerji santrallerini yapmak zorundayız. Dünya ülkelerinde gelişmiş ülkeler, nükleer enerji kotasını doldurdukları için şu anda yapmıyorlar. Bizim enerji noktasında dışa bağımlılığımızı bir an önce azaltmak için bunların bir an önce hayata geçmesi gerekiyor” dedi.

Bakan Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Paris’te düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda (COP21) alınan kararlara ve gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

COP 21 Konferansı’nda dünyanın menfaati göz önünde bulundurularak yapılmış birçok müzakere olduğunu vurgulayan Sarı, “Burada hedeflenen, iklim değişikliği çerçevesinde yapılan anlaşmada 2100 yılına kadar, dünya atmosferinin sera gazı emisyonundan kaynaklanan, iklimdeki ısı artışını iki derecenin altında tutmak” dedi.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde söz konusu hedefe ulaşmak için konferansa katılan 196 ülkenin katkı paylarını ve hedeflerini sunduklarını anımsatan Sarı, “Bizde Türkiye olarak 2030 tarihine kadar sera gazı emisyonunda artıştan azaltım noktasında yüzde 21 gibi bir oranı hedefledik. Bu, bizim için, gelişmekte olan Türkiye için, önümüzdeki 2020- 2030 tarihleri arasındaki hedeflediği katkı payı. Her ülke bu noktada farklı farklı katkı paylarını sundu. O yüzden ülkelerin bireysel anlamda kazanımı veya kaybetmesi değil, bütün dünyanın kazanımı için bir çalışma yapıldı” ifadelerini kullandı.

“Yenilenebilir enerji”nin olmazsa olmaz hale geleceğini vurgulayan Sarı, bu konuda hükümetin, sivil toplum örgütleri ile ilgili kurum ve kuruluşların ortak çalışması gerektiğine değinerek, “Sera gazı emisyonunda yüzde 21 artıştan azaltım hedefimiz varsa özellikle yenilenebilir enerji noktasında hep beraber çalışarak, bu hedefe ulaşmamız gerekiyor” diye konuştu.

– “Bence COP 26, 2020 yılında Türkiye’de gerçekleşecek”

Sarı, 2020 yılında COP 26’ya ev sahipliği yapmak için gerekli başvurularda bulunduklarını belirterek şöyle devam etti:

“Bu aynı zamanda iklim değişikliğine, ülke olarak, 64’üncü hükümet olarak verdiğimiz önemi de gösteriyor. Kısmet olursa 2020’de tüm dünya ülkelerini, şu anda sayı 196 ama o gün biraz daha artabilir, Türkiye’de ağırlamak istiyoruz. İnşallah olacaktır diye düşünüyorum, olmaması için hiç bir sebep yok. Türkiye bu konuda çok başarılı ev sahipliği yapmış bir ülke. Bence COP 26, 2020 yılında Türkiye’de gerçekleşecek diye düşünüyorum.”

– “Yenilenebilir enerji kaynaklarını mutlaka aktif hale getirmemiz lazım”

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiyi değerlendiren Sarı, yaşanan süreçte tansiyonu yüksek tutan ülkenin Rusya olduğunun altını çizdi.

Rusya ile yaşananlardan dolayı herhangi bir doğalgaz kesintisinin söz konusu olmadığına dikkati çeken Sarı, şöyle konuştu:

“Türkiye olarak, yenilenebilir enerjiyi özellikle bu noktada vurguluyoruz. Kendi kaynaklarımız fosil yakıt olarak, kömür üzerinden. Petrol ya da doğalgaz kaynağımız olmadığı için ister istemez enerjide, ısınmada dışarıya bağımlı bir ülkeyiz. Biz yenilenebilir enerji kaynaklarımızı kullanarak, dışarıya bağımlılığı minimuma indirmek zorunda olan bir ülkeyiz. Rusya ve diğer ülkelerde her zaman doğalgaz anlaşmaları üzerine çalışmalar olacaktır. Bizim önemli olan kendi kaynaklarımızı ortaya çıkarmamız, ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynaklarını mutlaka aktif hale getirmemiz lazım.”

Ülkenin enerji kaynaklarının, rüzgar ve hidroelektrik santraller (HES) olduğunu aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, “Nükleer enerji santrallerini de yapmak zorundayız. Gelişmiş ülkeler, nükleer enerji kotasını doldurdukları için şu anda yapmıyorlar. Bizim enerji noktasında dışa bağımlılığımızı bir an önce azaltmak için bunların bir an önce hayata geçmesi gerekiyor” dedi.

Hava kirliliği noktasında doğalgaz kullanımının önemini dile getiren Sarı, mevcut doğal gaz politikasının dışarıdan bağımsız hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Doğalgaz kullanımındaki tasarruf tedbirlerini hakkında da bilgi veren Sarı, enerji kimlikli binalar ve ısı pay ölçerlerle verimliliği artırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Bakan Sarı, “Bu çalışmalar tabii ki zaman içinde daha etkili ve etkin hale gelecek. Biraz daha kamu spotlarıyla toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. Paris’te yaptığımız ikili müzakerelerde Türkiye’nin katkı payı olarak sunduğu yüzde 21 artıştan, azaltım hedefine ulaşmamız için bizim bir an önce enerjiyi verimli hale getirmemiz lazım. Ve iklim değişikliğindeki 2 derecelik artışın önüne geçmemiz lazım diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kabinedeki iki kadın bakandan biri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda görev alan ilk kadın bakan olmaktan gurur duyduğunu kaydeden Sarı, “Önemli olan bizim için kadın erkek ayrımı yapmadan bu makamlarda en iyi hizmeti vermek. Ama her zaman söylüyorum tabi ki bir kadın eli değmiş olmanın farkını eğer biz burada gösterebilirsek, 64. Hükümet içinde gösterebilirsek bundan sonraki dönemlerde biraz daha sayımızın artması için de referans oluruz diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ekonomi Servisi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir