Ana Sayfa / Çalışma Hayatı / Sağlık çalışanlarına yıpranma payı “dosyada”
Saglik

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı “dosyada”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına verilmesi öngörülen yıpranma payına ilişkin, “Sağlık çalışanlarımıza, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, başta AK Parti olmak üzere bizim bir taahhüdümüzdür. İnşallah, en kısa zamanda gerçekleştirmek üzere hep dosyamızda duruyor. Bu yıl başarmayı arzu ediyoruz” dedi.

Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına verilmesi öngörülen yıpranma payına ilişkin AA’ya yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının, yıpranma payı verileceğine ilişkin beklentilerinin karşılık bulup bulmayacağına yönelik, “2014 yılında Ebe ve Hemşirelik Haftası’nda, o günkü Başbakanımız, bugünkü Cumhurbaşkanımızın, ‘Sağlık çalışanlarına yıpranma payı vereceğiz’ diye sözü var. Sağlık Bakanı olarak bana ve o günkü Çalışma Bakanımız Faruk Çelik Bey’e talimatları var” diye konuştu.

Bu konuda çalışma yaptıklarını ifade eden Müezzinoğlu, şöyle dedi:

“Geçtiğimiz dönem bir düzenleme yapmaya çalıştık ama arzu ettiğimiz dinamiklerde bir yasal düzenlemeyi göremediğimiz için ayrıca bir de peş peşe seçimler geldiği için kaldı. Gece, gündüz, yılbaşı, bayram, tatil demeden çalışan medya var. Medyada bu hak varsa, ‘sağlık çalışanlarında niye olmasın’ diye açıkçası gıpta ile medyayı örnek alıyoruz. Size verilen hakları kıskanmıyoruz.

İç tüzük bizim yasa çıkarmamızı çok zorlaştırıyor. Zaman planlaması yapmakta zorlanıyoruz ama sağlık çalışanlarımıza, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, başta AK Parti olmak üzere bizim bir taahhüdümüzdür. İnşallah, en kısa zamanda gerçekleştirmek üzere hep dosyamızda duruyor. Bu yıl başarmayı arzu ediyoruz.”

– “Sağlık elemanları işaret diliyle konuşuyor”

Bakan Müezzinoğlu, engelli sağlığına ilişkin yapılan düzenlemeler hakkında da bilgi verdi.

Öncelikle engellilerin istihdamının artırıldığını ifade eden Müezzinoğlu, “Sağlık Bakanlığı olarak engelli istihdamında güçlü bir yerimiz var” dedi.

Engellilerin sağlık hizmeti alımında, işitme engellilerle ilgili yeni bir uygulamayı hayata geçirdiklerini hatırlatan Müezzinoğlu, şu bilgileri verdi:

“İşaret diliyle konuşan sağlık elemanlarını istihdam etmeye başladık. 112’de hizmet verenlerin de bir kısmını eğitiyoruz. Telefon çağrılarında özellikle acil durumlarda bir tuşa bastığında adres sormadan, koordinatlarını otomatik veren, onunla ilgili acil bilgileri de acil ekibine veren sistemi kurduk. Ambulans, onu o koordinatlarda bulabiliyor. Bir de Bakanlıkta bir çağrı merkezi engellilerimize 24 saat bilgilendirme ve yönlendirme yapacak.”

– Sigara bağımlılığı ve başlama oranları düştü

Müezzinoğlu, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile tütün ve tütün mamullerinin kapalı alanlarda kullanımına ilişkin yasaklar konduğunu ve yasal yaptırımlar getirildiğini söyledi.

Sigarayla mücadelenin Türkiye’nin sağlık alanında başardığı en güçlü alanlardan biri olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, “Bu anlamda da Dünya Sağlık Örgütü Başkanı İstanbul’a gelerek, şu an Cumhurbaşkanımız, o zaman Başbakanımıza, bu başarıdan ötürü ödül verdi” diye konuştu.

Sigara ile mücadele kapsamında yasal düzenlemelerde dinamik ve güçlü mücadeleyi veren o günkü Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl’ün de plaketle onurlandırıldığını anlatan Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı’na da plaket verildiğini bildirdi. Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Esas hak edenler, bu işin güçlü mücadelesinde lokomotif görevini yapan Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Hala, bu konudaki duyarlılığına devam ediyor. Bisiklet kampanyasını da kendi himayelerine aldılar. Buradan kendisine teşekkür ediyorum.”

Sigara kullanımının azaltılabilmesi için yapılan uygulamalar sonucunda kullanım oranlarının azaldığına dikkati çeken Müezzinoğlu, “Yüzde 31’lerde 15 yaş üzeri sigara kullanımında, yüzde 27’lerin altına inme başarısını yakaladık. Hedefimiz 2017 sonu itibarıyla bunun, yüzde 25’lerin altına indirmek. 2023’lere geldiğimizde bu rakamı, yüzde 20’lerin altına indirebilmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Yapılan düzenleme ve uygulamalarla tiryakilerin sigarayı bırakmasının amaçlandığını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları söyledi:

“Sigara poliklinikleri mevcut. Ayrıca, ALO 181 Sigara Bırakma Hattı 24 saat hizmet veriyor. Onun dışında da geçtiğimiz yıl da sigarayı bırakmakta yardımcı olan ilaçların ücretsiz dağıtımı yapıldı.

En çok önemsediğimiz konu, sigaraya başlama oranını düşürebilmek. Tiryaki olup da bırakanların oranını azaltmak bizim için önemli ama başlayanların oranını azaltmak daha da önemli. Bu kampanya, başlama oranında gençlerde ciddi bir düşmeye vesile oldu. Bu da bizim için en önemli kazanç kaynağı. Daha önce 15-20 yaş grubunda başlama oranı yüzde 30’lardaysa şimdi bu başlama oranında yüzde 7’lik bir düşme var. O da bizim için önemli bir kazanç.”

Sigara ile yapılan her düzenlemenin toplum tarafından sahiplenildiğini vurgulayan Müezzinoğlu, “En çok korktuğumuz tiryakilerden de çok büyük bir sahiplenme gördük. Tiryakiler, ‘evet, içiyorum, bırakamıyorum ama bu kurallar doğru’ diyor. Bu çok önemli” dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, yeni yılda sigara yasağının kapsamının geliştirilip geliştirilemeyeceğine ilişkin olarak da yasal düzenlemeden ziyade yerel yönetimlere ilave tedbir olarak genelgeyle yazı gönderdiklerini söyledi. Müezzinoğlu, “Bu kapsamda, yeni yılda birinci olarak çocuk parklarında içilmeyecek. Cami avlusunda, okul bahçesinde içilmeyecek. Alışveriş merkezlerinde sarı çizgi çekilecek. O mesafelerde içilmeyecek” diye konuştu.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir