Ana Sayfa / Dünya / Rusya’nın yarısı fakir

Rusya’nın yarısı fakir

Rusya’da ekonomik kriz nedeniyle Rus vatandaşların yaklaşık yarısının ekonomik durumunun kötüleştiğini belirtildi.

Rusya’da yapılan bir araştırma, ekonomik kriz nedeniyle Rus vatandaşların yaklaşık yarısının ekonomik durumunun kötüleştiğini ortaya koydu.

Rusya’nın Dojd televizyon kanalı, Levada Araştırma Merkezi’nin ülkedeki ekonomik kriz ve sonuçlarına ilişkin yaptığı kamuoyu anketinin sonuçlarını açıkladı.

Katılımcıların yüzde 82’sinin ülkede ekonomik kriz olduğunu ifade ettiği ankette, Rus halkının yüzde 62’sinin bu krizin bir yıldan daha fazla süreceği görüşünü dile getirdiği belirtildi. Ankete katılanlardan, önemli harcama yapmayı düşünenlerin yüzde 44’ünün bu harcamaları ertelediği görüldü.

Yüzde 48 kişisel ekonomik durumunun kötüleştiğini belirtirken, sadece yüzde 5’in cevabı “durumum iyileşti” şeklinde oldu. Ankete katılanların yüzde 21’i maaşlarında kesinti yapıldığını, yüzde 30’u ise yakın zamanda kesinti yapılmasını beklediği cevabını verdi.

Araştırma merkezi uzmanlarının anket sonuçlarına ilişkin yaptıkları değerlendirmede, halkın alt gelir grubundan, üst gelir grubuna kadar bütün kesimlerinin tüketim harcamalarında kesinti yaptıkları ve fazladan para harcamama eğiliminde oldukları kaydedildi.

Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı başka bir araştırma sonuçlarının da bu bilgileri desteklediği kaydedilirken, Rusların yüzde 47’sinin, 2015 yılının 2014’ten daha kötü bir yıl olduğunu düşündüğü belirtildi.

Bu göstergenin 1998 yılından bu yana en yüksek memnuniyetsizlik oranı olduğu bildirildi.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir