Ana Sayfa / Dünya / Rusya’nın “ruble kabusu” devam ediyor
Rus-rublesi

Rusya’nın “ruble kabusu” devam ediyor

Rus rublesi bu sabah dolar karşısında 76 seviyelerinden işlem görerek, Aralık 2014’ten bu yana en düşük düzeyine geriledi.

Petrol fiyatlarındaki düşüş eğilimi hız kazanırken, Brent petrolün varil fiyatı da son 12 yılın en düşük seviyesi olan 32 dolara kadar indi.

Rus ekonomisinin büyük oranda bağımlı olduğu petrol ihracatı nedeniyle rublenin değerinde de aşağı yönlü baskının sürmesi bekleniyor.

Kırım’ın Rusya tarafından ilhakından bu yana rublenin yüze 50’den fazla değer yitirmesi, yatırımcıların, rublenin yüzde 70’e yakın değer kaybettiği 1998 krizini hatırlamasına yol açıyor.

Öte yandan ruble, avro karşısında da değer kaybederek, psikolojik sınır olarak görülen 80 seviyesini aştı. Avro/ruble paritesi 82’yi geçti.

– 1998’deki ekonomik kriz

Rusya, önemli oranda düşen üretim, yüksek sabit döviz kuru ve büyük bütçe açığı gibi nedenlerden dolayı 1998 yılında ekonomik krize girmişti.

Uygulanan ekonomik reformların başarıya ulaşamaması ise ülkeden ciddi sermaye çıkışına neden olmuştu. Döviz krizini tetikleyen bu durum üzerine Rusya, borcunu ödeyemeyeceğini açıklayarak moratoryum ilan etmişti. Son ekonomik tabloya bakıldığında ise ruble, 18 yıl aradan sonra yeniden rekor düşük seviyelerden işlem görüyor.

Rusya’da 1998’de yaşanan krizin de ana nedeni, varil başına yaklaşık 18 dolara kadar düşen petrol fiyatlarıydı. Ancak uzmanlar, ülkenin mevcut döviz rezervleri 1998’e göre yaklaşık 9 kat daha fazla olduğu için ekonominin o yıllara kıyasla daha dirençli olduğunun altını çiziyor.

Analistler, petrol fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra küresel finans piyasalarındaki negatif koşulların da 1998 ekonomik krizinden bu yana, 2014’ten sonra ikinci kez bu seviyelere gerileyen ruble üzerinde baskı yarattığına dikkati çekiyor.

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının beklentilerden daha “güvercin” ifadeler içermesine karşın, Çin borsasının yüzde 7’nin üzerinde değer kaybetmesi ve yuanın dolar karşısındaki sert düşüşü ile negatif bir seyir izliyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir