Ana Sayfa / Dünya / Rusya’nın petrolde hedefi 540 milyon ton

Rusya’nın petrolde hedefi 540 milyon ton

Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Kiril Molodtsov, yıl sonuna kadar 537-540 milyon ton petrol üretmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Molodtsov, Rusya Enerji Bakanlığınca Moskova’da düzenlenen, Ulusal Petrol ve Doğalgaz Zirvesi’nde, küresel petrol piyasasındaki arz ve talep sorununun giderek azaldığını belirterek, “Şahsi görüşüm, Şubat 2017’de küresel petrol piyasaları arz ve talep noktasında daha dengeli bir pozisyona gelecektir.” dedi.

Rusya’nın Doha’da gerçekleştirilen petrol zirvesi sonrasında üretim planlarında bir değişiklik olmadığını anlatan Molodstov, “Daha önceden hazırladığımız üretim planları hala geçerli. Bu yıl sonuna kadar 537-540 milyon ton petrol üretmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Düşük petrol fiyatları nedeniyle Rusya’daki rafinerilerin modernizasyon çalışmalarında aksama yaşandığına işaret eden Molodtsov, bu yıl itibarıyla 16 tesisin modernizasyonunun ertelediğini, ancak yakıt noktasında Rusya’da herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını kaydetti.

Rus petrol şirketi Rosneft’in Teknoloji Dairesi Başkan Yardımcısı Valerya Bannikova da geçen yıl mühendislik ve teknoloji ithalatlarının toplam ithalatlarındaki oranının yüzde 22 olduğunu, bu yıl ise söz konusu oranın yüzde 17’ye düştüğünü söyledi.

Rosneft olarak mühendislik ve teknoloji gereksinimlerini yerelleştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Bannikova, “Hedefimiz bu alanlardaki ihtiyacımızın yüzde 70’ini iç pazardan karşılayabilmek” ifadesini kullandı.

Öte yandan, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ulusal Petrol ve Doğalgaz Zirvesi’ne 25 farklı ülkeden 700 şirketin temsilcisinin katıldığı belirtildi.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir