Ana Sayfa / Gündem / Rusya’dan kritik açıklamalar peş peşe geldi
Rusya-putin

Rusya’dan kritik açıklamalar peş peşe geldi

Türkiye ile Rusya arasında başlayan ilişkilerin normalleşmesi sürecinde bugün önemli gelişmeler yaşandı. Rus yetkililer turizm, ticaret ve enerji alanında çok önemli açıklamalar yaptı. Buna göre charter seferleri tekrar başlayacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefonda görüşmesi sonrası ikili ilişkilerde hızlı bir şekilde normalleşme süreci başladı. Bugün Rusya’da kilit konumdaki birçok yetkili Türkiye’yle turizm, enerji ve ticaret ilişkisinde yaşanacak süreci değerlendirdi. Yapılan açıklamalardan en dikkat çekicilerinden birisi Rusya Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan charter uçuşların tekrar başlayacağının bildirilmesi oldu.

Putin: Ankara özür diledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus diplomatlarla bugün gerçekleştirdiği bir toplantıda Türkiye’nin geçtiğimiz yıl Rus savaş uçağının düşürülmesinden dolayı Rusya’dan özür dilediğini açıkladı.

Hükümet ise uçağın düşürülmesi hakkında üzüntülerini ilettiklerini fakat özür dilemediklerini bildirmişti.

Peskov: Rusya yaptırımları kaldıracak belgeleri hazırlıyor

Putin’in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya hükümetinin Türkiye’ye yaptırımların kaldırılması için gerekli belgeleri hazırladığını belirtti.

Türkiye’nin çeşitli faaliyetlerine yasak getiren önceki belgeleri kaldıracak yeni belgelerin hazırlanması gerektiğini söyleyen Peskov, “Tabi ki, devlet başkanının talimatı ve hükümetin gerekli belgeleri olacak. Tüm bu belgeler şu anda hükümette hazırlanıyor” dedi.

Medvedev: Aşama aşama kaldırılacak

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, “Devlet Başkanı’nın Türkiye’ye uygulanan önlemlerin kaldırılmasına ilişkin talimatı doğrultusunda ilgili kararların yani hem talimatın hem de hükümetin kararnamesinin değiştirilmesine ilişkin tekliflerin hazırlanması gerek. Aşama aşama hareket edeceğiz. Burada bir taraftan siyasi durumun düzeltilmesi için bu kısıtlamaların kaldırılması gerek ve tabi ki bu Rus üreticilerin ve Rus piyasasındaki açıkları kapatan partnerlerin zararına yapılmayacak.” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanlığı: Türkiye ile turizm bağlarını yeniden kurmaya hazırız

Rusya Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın Türkiye ile turizm bağlarını yeniden kurmaya hazır olduğunu, Ankara’nın Rus vatandaşlarının güvenliğini sağlaması için gerekli önlemleri alması gerektiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rusya, Türkiye Cumhuriyeti ile turizm bağlarını tam anlamda yenilemeye hazır. Aynı zamanda Türkiye hükümetinden turizm amacıyla Türkiye’yi ziyaret eden Rus vatandaşlarının güvenliklerini sağlaması için gerekli önlemleri almasını bekliyoruz. Diğer taraftan turizm operatörleri ve Rus turistler Türkiye’ye seyahatlerini planlamaya bu ülkede hala terör tehdidi olduğunu göz önünde bulundurarak dikkatli yaklaşmaları gerek.”

UAEA: Akkuyu’da çalışmalar devam edebilir

Rusya’nın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) temsilcisi, Rusya-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesiyle beraber Akkuyu nükleer santralindeki çalışmaların devam edebileceğini belirtti.

Haberi Rusya’nın Interfax haber ajansı duyurdu.

Novak: Türk Akımı’na devam etmeye hazırız

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Türkiye’nin de dahil olduğu Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi üzerinde çalışmaya devam etmeye hazır olduğunu söyledi.

TASS haber ajansına göre Novak, asıl olayın Avrupa ve Türkiye’nin hazır olup olmadığını belirtti.

Kremlin’den erken saatlerde yapılan açıklamalarda bu Türk Akımı’nın devam edip etmeyeceğini söyleyebilmek için henüz erken olduğu belirtilmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir