Ana Sayfa / Enerji / Rusya ve Mısır arasında nükleer santral anlaşması

Rusya ve Mısır arasında nükleer santral anlaşması

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, Mısır’ın nükleer enerji santralinin kurulması için Rusya’dan 25 milyar dolar kredi alınması anlaşmasını onayladığı bildirildi.

Mısır’ın resmi haber ajansı Şarku’l Evsat’ta yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Sisi, kendi topraklarında inşa edeceği nükleer enerji santrali için Rusya ile imzaladığı hükümetlerarası anlaşma kapsamında Moskova’dan 25 milyar dolar kredi almasını onayladı.

Başkent Kahire’de 19 Kasım 2015’te Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko ile Mısır Elektrik Bakanı Muhammed Şakir, ülkenin kuzeybatısında ilk nükleer santralin kurulması için Kahire ve Moskova arasında işbirliği anlaşmasını imzalamıştı.

Mısır eski Maliye Bakanı Hani Kadri ile Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Anatoli arasında imzalanan ikinci bir anlaşmada ise söz konusu nükleer enerji santrali için Rusya, Mısır’a 25 milyar dolar kredi vermesi öngörülüyordu. Nükleer enerjinin barışçıl amaçlar için kullanılmasıyla ilgili Rusya ve Mısır arasında ayrıca mutabakat zaptı imzalanmıştı.

Cumhurbaşkanı Sisi, nükleer enerji santralin inşası için Rusya’nın teklifinin ekonomik açıdan çok iyi bir teklif olduğunu belirtmiş ve tesis maliyetinin 35 yılda santralde üretilen elektrikle ödeneceğini açıklamıştı.

Mısır’ın 1986’da başlatmayı planladığı Dab’a Nükleer Enerji Santrali Projesi, o dönemde meydana gelen Çernobil faciası ve finansman eksikliği nedeniyle gündemden düşmüştü. Mısır’da son dönemde yaşanan enerji sıkıntısı, nükleer enerji alanında söz konusu projeyi yeniden gündeme getirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir