Ana Sayfa / Dünya / Rusya: Ekonomik yaptırımları uzatmaya hazırız

Rusya: Ekonomik yaptırımları uzatmaya hazırız

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksander Ulyukaev, Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımları uzatması halinde, Rusya’nın da AB’ye karşı yaptırımları uzatmaya hazır olduğunu söyledi.

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) zirvesinde konuşan Ulyukaev, Ukrayna’daki faaliyetleri nedeniyle AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımları uzatma kararı alması halinde, Rusya’nın da AB’ye karşı yaptırımları uzatacağını belirtti.

Rus ekonomisinin yaptırımlarla oluşan yeni koşullara adapte olduğunu savunan Ulyukaev, “Yaptırımlar ilk uygulanmaya başladığında oluşan enflasyon baskısı ve şirketlerimizin borç yükümlülüklerini karşılamalarıyla ilgili sorunlar artık yok” dedi.

Petrol fiyatlarının 40 dolar bandında seyretmesi halinde yıl sonunda Rusya’da bütçe açığının Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYH) oranının yüzde 4 düzeyinde gerçekleşmesini beklediklerini belirten Ulyukaev, “Yüzde 3’lük bir oran yakalamak için Rosneft’in özelleştirilme sürecinin tamamlanması gerekebilir” ifadelerini kullandı.

Ulyukaev, ülke ekonomisinde yaşanan resesyonun ise altı ay önce sonlandığını savunarak, şöyle konuştu:

“İlk çeyrek sonu itibarıyla Rusya’nın GSYH’sindeki küçülme yüzde 0’a çok yakın. Bu nedenle ekonomideki resesyonun sonlandığını düşünüyorum. Hatta bence, ülke ekonomisindeki resesyon geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde sonlanmıştı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir