Ana Sayfa / Çalışma Hayatı / Ruslar Türkiye’de, Türkler de Rusya’da ekmek peşinde
iskur

Ruslar Türkiye’de, Türkler de Rusya’da ekmek peşinde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca bu yılın Ocak-Kasım döneminde 3 bin 337 Rus’a çalışma izni verildi, aynı dönemde 4 bin 105 Türk vatandaşı da İŞKUR tarafından Rusya’ya işçi olarak gönderildi.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle son dönemde diplomatik sorun yaşayan Türkiye ile Rusya, ekonomik ilişkilerin yanı sıra istihdam konusunda da etkileşim içinde.

İki ülke arasında bu yılın 9 aylık döneminde 18,5 milyar doları bulan dış ticaret hacmi, karşılıklı emek transferine de yansıdı. İki ülke makamları ihtiyaç duyulan alan ve sektörlerde yabancılara çalışma izni veriyor.

-Ruslar turizm, Türkler inşaat sektöründe çalışıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu yılın Ocak-Kasım döneminde 676’sı erkek, 2 bin 661’i kadın olmak üzere toplam 3 bin 337 Rus’a çalışma izni verildi.

Ruslar tarafından ağırlıklı olarak turizm ve hizmet sektörleri için alınan izinler, Antalya başta olmak üzere İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde kullanılıyor.

Aynı dönemde, İŞKUR tarafından 29 bin 146 Türk vatandaşı, yurt dışına işçi olarak gönderildi. Bu işçilerden 4 bin 105’i, Rusya’da istihdam edildi. Rusya’ya gönderilen işçiler ağırlıklı olarak, taahhüt ve müteahhitlik hizmetlerinde görev aldı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir