Ana Sayfa / Gündem / Ramazanda gıda fiyatlarında zam beklenmiyor

Ramazanda gıda fiyatlarında zam beklenmiyor

Bu sezon hava şartlarının uygun ve üretimin yeterli olması dolayısıyla ramazanda gıda fiyatlarında artış beklenmiyor.

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl özellikle kar yağışının yeterli olması nedeniyle tarımda verimli bir sezon yaşandığını dile getirdi.

Özellikle ramazanda bazı fırsatçıların ortaya çıkabildiğini ve spekülasyon yaparak fiyatlarda artış yaşanmasına neden olduğunu anlatan Karlı, bunu engellemek için yıllardır ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Karlı, kendi sorumluluk alanlarında, Müslümanların en kutsal ayının birileri tarafından fırsatçılığa çevrilmesine müsaade etmeyeceklerini, buna yeltenen olması durumunda da gereken her şeyi yapacaklarını aktardı.

Türkiye’nin gıda bakımından kendisine yeten bir ülke olduğunu belirten Karlı, “Ancak zaman zaman kuraklık başta olmak üzere bazı nedenlerden dolayı artışlar yaşanabiliyor. Hatta bunu engellemek için ithalat başta olmak üzere çeşitli önlemler alındı. Bu gayet normal. Ancak ortada herhangi bir olumsuzluk yokken birilerinin maddi hırsı nedeniyle fiyat artışlarına izin vermemekte kararlıyız. Vatandaşlarımızın ramazanı en uygun şekilde geçirmesini temin edeceğiz.” dedi.

Karlı, Türkiye’nin her yerinden üreticilerle sürekli iletişim halinde olduklarını vurgulayarak, “Gelen haberler oldukça sevindirici. Bu yıl hava çok güzel gitti. Geçtiğimiz yıllara oranla yeteri kadar yağan kar ve yağmur, ülke genelinde çok güzel verimlilik oluşturdu. Bu da piyasada yerli ürünün ağırlıklı olarak yer alması demek. Bu da ithalata gerek olmadığı anlamına geliyor. Bu sezon tezgahlarda ağırlıklı olarak yerli ürün yer alacak” diye konuştu.

– “Zam yapılmasına müsaade etmeyeceğiz”

Toptancılığın ortadan kaldırılmasının eski alışkanlıkları engellediğinin altını çizen Karlı, artık stok yapılamadığını ve bunun da fiyatlarda gereksiz artış ve dalgalanmaların önüne geçtiğini kaydetti.

Mustafa Karlı, kuru gıda esnafı olarak ramazana hazır olduklarını ifade ederek, “Zaten kuru gıda ülkemizde eskiden beri var olan bir sektör. Onlarca ramazan geçirdik. Oldukça tecrübeli arkadaşlar yapıyor bu işi. Zaman yaklaştıkça da tedbirlerimizi daha da artıracağız. Herhangi bir olumsuzluk, mağduriyet yaşanmaması için her an tetikte olacağız.” şeklinde konuştu.

Gıda fiyatlarına da işaret eden Karlı, “Kış mevsimi çok güzel geçti. Üretim gayet iyi. Geçen seneye göre fiyatlarda hiçbir fark olacağını sanmıyorum. Üç aşağı beş yukarı olur fiyatlar. Hatta duruma göre azalma bile olabilir. Çünkü şu an geçen seneye göre bazı ürünlerin fiyatları düşük. Zaten biz tavan fiyat uyguluyoruz. Burada tüm fiyatlar her yerde aynı. Kimse kafasına göre fiyat koyamaz. Koysa zaten satamaz. Şu an en lüks pirinç bile 4,50 lira civarında. Bu da en fazla bakkalda 5 lira olur. Fiyat artışına müsaade etmeyiz. Ticari ahlaka aykırı bir şey görünce hemen müdahale ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir