Ana Sayfa / Finans / Piyasaların Fed tepkisi sınırlı oldu
Borsa

Piyasaların Fed tepkisi sınırlı oldu

Fed’in 10 yıl aradan sonra atmış olduğu adım, küresel piyasalarda olduğu gibi yurtiçi piyasalarda da pozitif etki yarattı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi güne 663 puan artışla 73.495 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,91 oranında değer kazandı. 73.636 puana kadar yükselen endeks, bu seviyelerden gelen kâr satışlarıyla kazanımlarının bir kısmını geri verdi. Endekste işlemler 73 bin seviyesinin hemen üzerinde gerçekleşiyor.

VİOP’ta bu sabah BIST-30 endeksinin Aralık sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.98 yükselişle 90.5000 seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL Aralık sonu kontratları ise yüzde 0.69 düşüşle 2.9529 seviyesinde seyrediyor.

Fed’in açıkladığı karar öncesi 2.95 civarında işlem gören, kararın açıklanmasından birkaç dakika sonra ilk tepki olarak illikit piyasada 2.96’ya yükselen dolar/TL Fed Başkanı Janet Yellen’ın devam eden sıkılaştırmanın kademeli olacağına yönelik mesajlarıyla yönünü tekrar aşağı çevirdi. Dolar/TL dün gece 2.9195’e kadar geriledikten sonra bu sabah 2.9350/2.9360 seviyesinden işlem görüyor.

Küresel piyasalar

Asya borsaları, yatırımcıların ABD merkez bankası tarafından dün gerçekleştirilen tarihi faiz artışını dünyanın en büyük ekonomisine duyulan güven şeklinde yorumlamasıyla yükseldi, dolar değer kazandı ve petrol fiyatlarının üzerindeki baskı arttı.

Fed’in 25 baz puanlık faiz artırımı yaklaşık 10 yıldır alınan ilk artırım kararı ve tarihte en çok sinyali verilen artış oldu. Dolayısıyla aylar süren bekleyiş ve bazı yanlış başlangıçların ardından faizlerin sonunda artırılması piyasada kısmen rahatlama yarattı.

Japonya Nikkei endeksi dünkü yüzde 2.6 yükselişin ardından bugün yüzde 1.6 yükselirken, Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.7 artış kaydetti.

Fed yansıması olumlu

Analistler yeni yıl öncesi işlem hacimlerinin oldukça gerilediğine dikkat çekerken piyasalar Fed’in faiz artışlarının önümüzdeki dönemde ne hızda devam edeceğine odaklanmışlardı ve yavaş olacağına ilişkin beklenti hakimdi. Bu konuda beklentilerin aksine bir gelişme yaşanmaması gelişmekte olan para birimlerinde sınırlı da olsa iyimser bir tepki yaratmış oldu.

Faiz kararıyla birlikte yayınlanan FOMC üyelerinin gelecek yıla dair faiz beklentilerinin aynı kaldığı görüldü. Buna göre 2016 sonunda faizlerin yüzde 1.375’e yükseleceği tahmin ediliyor.

ALB Forex araştırma uzmanı Enver Erkan, Fed’in normalleşme politikasına yumuşak bir geçiş ile başladığını belirterek, “2015 yılı boyunca piyasayı normalleşme politikalarına hazırlayan Fed’in, piyasanın beklentisi dahilinde politika faizini 0.25 puan artırarak yumuşak bir geçişe işaret etmesi piyasalar açısından olumlu bir senaryo oluşturmaktadır” dedi ve ekledi: “Yaklaşık 2.5 yıla dayanan Fed’in normalleşme hikayesi ve bir yılı geçen faiz artırma sürecinde nihayet önemli bir dönemeç kazasız bir şekilde geçilmiş oldu. Faiz artırımı sonrasında yapılan politika açıklamaları, Fed’in daha önceki söylemleri dahilinde ilk faiz adımından sonra sabırlı davranacağına ve kademeli faiz artışı yapacağına işaret etmektedir” dedi.

Merkez’den Fed hamlesi

TCMB dolar cinsi zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara ödediği faizi yüzde 0.24’ten yüzde 0.49’a çıkardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir