Ana Sayfa / Dünya / Piyasalarda Brexit şoku sürüyor
ekonomi-borsa-piyasa-avrupa

Piyasalarda Brexit şoku sürüyor

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının ardından piyasalarda baskı devam ediyor. Dolar/TL haftaya 2.94’ün üzerinde başlarken, borsa hafif yükselişle açıldı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alması (Brexit) sonrası görülen belirsizliğin etkileri devam ediyor. Geçen hafta sert satış baskısı altında kalan dolar/TL’de yukarı yönlü baskı bu haftaya da taşınmış görünüyor. İngiltere endişeleriyle geçen hafta 2.85’li seviyelerden sert yükselişle 3 seviyesini test etmesi ardından lokal yatırımcıların tek günde 1 milyar doları aşan döviz satışları ile kur, haftayı 2.92 civarında tamamlamıştı. Yeni hafta ise 2.94 seviyesinin üzerinde başladı.

Lokaller 200 milyar dolara yaklaşan döviz birikimlerinin bir kısmını dolar/TL’de yaşanan sert yükselişlerde kâr amaçlı satış fırsatı olarak değerlendirebiliyor. Genellikle kur 2.80’e doğru yaklaştığında döviz alımlarına hız veren bireysel ve kurumsal yatırımcılar kurun 3 seviyesine doğru yükselmesi durumlarında ise yeniden TL’ye dönüyorlar.

Sterlin/TL 3.94 civarında seyrediyor

Öte yandan İngiltere AB’den çıkış kararı öncesi 4.25 civarında seyreden sterlin/TL ise bu sabah itibarıyla 3.94 civarında seyrediyor. İngiltere’nin AB’deki geleceğine dair belirsizlikten dolayı piyasalarda riskli varlıklardan, hükümet tahvilleri ve değerli metaller gibi güvenli limanlara yöneliş devam ediyor.

Borsa artıda açıldı

BIST 100 Endeksi ise güne 92 puan artışla 75.458 puandan başladı. Endeks ilk işlemlerde 75.500 seviyelerinde.. Öte yandan VİOP’ta bu sabah BIST-30 endeksinin Haziran sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.43 düşüşle 92.8500 seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL Haziran sonu kontratları ise yüzde 0.58 yükselişle 2.9408 seviyesinde seyrediyor.

MSCI endeksi yüzde 0.6 geriledi

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.6 gerilerken, Japonya Nikkei endeksi ise Cuma günü yüzde 7.9 düşmesinin ardından toparlanarak yüzde 1.9 yükseldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir