Ana Sayfa / Finans / Piyasalar saldırıya nasıl tepki verdi?
ekonomi-dolar-piyasa-borsa

Piyasalar saldırıya nasıl tepki verdi?

İstanbul’da dün meydana gelen patlama güvenlik endişelerini artırırken, küresel iyimserlik piyasalara yansımaları sınırlandırıyor. Dolar ve borsa yatay seyir izlerken, havacılık sektörü hisselerinde satış baskısı var.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda dün gerçekleştirilen ve 36 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısı sonrası piyasada önemli bir değişim yaşanmadı. Dolarda sınırlı düşüş sonrası yatay seyir izlenirken, ekside açılan borsa artıya geçti. Bu arada havacılık sektörü hisselerinde satış baskısı olduğu gözlendi. Saldırının ardından THY hisseleri yüzde 3,18, TAV yüzde 3,98 geriledi.

Dolar 2.90’ın altında

Dolar/TL Brexit sonrası sert kayıpların ardından gelişmekte olan ülke para birimlerine ilişkin satış baskısının yerini iyimserliğe bırakmasıyla dolar/TL yeniden 2.90’ın altında seyrediyor. İstanbul’da dün meydana gelen patlama güvenlik endişelerini artırırken, küresel iyimserlik piyasalara yansımaları sınırlandırıyor.

Geçen hafta 24 Mayıs’tan beri en yüksek seviye olan 3.0015’e kadar yükselen dolar/TL dün günü 2.90’ın hemen altında tamamlamıştı. Kur bu sabah 2.8950 seviyelerinde.

Bankacılar Brexit sonrası ABD Merkez Bankası (FED) 2016 yılını faiz artırmadan pas geçebileceğine ilişkin kuvvetlenen inanışlar ve İngiltere’nin AB’den çıkmasının teknik manada engellerle karşılaşabileceği yönündeki haberlerin gelişmekte olan piyasalara ilişkin iyimserliği tetiklediğini söylediler.

Borsada yatay seyir hakim

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, güne yüzde 0,24 düşüşle 76.744,17 puandan başladı. Ardından artı bölgeye geçen BİST, en yüksek 77.075 puanı gördü.

Dün döviz kurlarındaki düşüş eğilimi ve Avrupa borsalarındaki yükselişlerden destek bulan BIST 100 endeksi, gün içinde 77.000 puanın üzerini test etmesinin ardından yüzde 2,35 artışla 76.929,34 puandan kapanmıştı.

Analistler, Brexit’le ilgili siyasi gelişmeler, Almanya’da enflasyon ve ABD’de kişisel gelirler başta olmak üzere yoğun veri akışı ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin açıklamalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinin 77.500 seviyesinin direnç, 75.500 seviyesinin destek konumuna geldiğini dile getiriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir