Ana Sayfa / Enerji / Petrol fiyatları Brexit ile çakıldı
Petrol

Petrol fiyatları Brexit ile çakıldı

Brent petrolün varil fiyatı, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararı (Brexit) alması sonrasında yüzde 6’ya varan düşüş kaydetti.

Dün İngiltere’de yapılan referandumda seçmenler ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasına karar verdi. İngiltere’nin AB’den çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda, şu ana kadar yapılan sayımlara göre yaklaşık 33 milyon seçmen toplam 382 seçim bölgesinde sandık başına gitti.

AB’den çıkma yönünde oy kullanan 17 milyon seçmen yüzde 52’lik oy oranını yakaladı. Tercihini birlikte kalmaktan yana kullanan 15 milyon 812 bin seçmenin oy oranı ise yüzde 48’de kaldı. İki taraf arasında 1 milyondan fazla oy farkı oluşurken, kalan 5 seçim bölgesindeki oylar referandumun sonucunu değiştirmeyecek.

Dün 50 doların üzerine çıkarak günü 50,95 dolar seviyesinden tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı alması sonrasında sabah erken saatlerde 47,52 dolara kadar geriledi.

Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.20 itibarıyla 48,28 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Analistler, Brexit sonrasında sert satışlar yaşandığını, Brent petrolde 46,80 seviyesinin kritik destek olduğunu ve bu seviyenin kırılması halinde 45,00 dolar kadar geri çekilme yaşanabileceğini kaydediyor.

Gün içinde Brexit konusunda yetkililerden gelecek açıklamaların fiyatlarda dalgalanma yaratabileceğine dikkati çeken analistler, yukarı yönlü hareketlerde ise 48,50-49,50 ve 50,30 seviyelerinin direnç olarak izleneceğini belirtiyor.

Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 5,31 azalışla 47,50 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir