Ana Sayfa / Gündem / Otomobil hırsızlığıyla uluslararası mücadele
2.-el-otomobil

Otomobil hırsızlığıyla uluslararası mücadele

Otomobil hırsızlığının engellenmesine yönelik uluslararası çalışmalar kapsamında düzenlenen “HIT” adlı operasyonlarda, 74 bin 879’u milli plakalı, 4 bin 282’si yabancı plakalı toplam 79 bin 161 aracın sorgulandığı, Türkiye’de çalıntı olarak aranan 114 araçtan 52’sinin bulunarak sahiplerine teslim edildiği bildirildi.

AA muhabirinin Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, otomobil hırsızlarına yönelik ulusal çalışmaların yanı sıra uluslararası düzeyde de çalışmalar etkin şekilde yürütülüyor.

Bu kapsamda emniyet birimleri, Güneydoğu Avrupa Kolluk Merkezi Çalıntı Otolar Görev Gücü’nün koordinasyonunda; üye ülkeler ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile koordineli ve eş zamanlı olarak ulusal ve uluslararası alanda çalınan araçların bulunması, suçluların yakalanmasına yönelik “HIT” adlı operasyonlar düzenledi. Bu operasyonlarda 74 bin 879’u milli plakalı, 4 bin 282’si yabancı plakalı olmak üzere toplam 79 bin 161 aracın sorgulaması yapıldı. Operasyonlarda, Türkiye’de çalıntı olarak aranan 114 araçtan 52’si bulunarak sahiplerine teslim edildi, olaylarla bağlantılı 30 şüpheli gözaltına alındı.

Öte yandan geçen yıl ülke genelinde otomobil hırsızlığı suçları kapsamında 13 planlı operasyon yapıldı ve bu operasyonlarda gözaltına alınan şüphelilerden 81’i tutuklandı.

– Vatandaşlar broşürlerle bilgilendiriliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, yurt içinde meydana gelen “otomobil hırsızlığı” olaylarıyla ilgili vatandaşları bilgilendirmek amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin uyarılar içeren 1 milyon broşür hazırlattı. Broşürlerin 200 bininin illere dağıtımı tamamlandı.

Kiralanan araçların korunmasına yönelik çalışmalarla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü kurumsal internet sayfası üzerinden 3 Ekim 2015’te Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS) yazılımı hizmet vermeye başladı. Ayrıca ülke genelinde kiralanan araçların ve kiralayan kişilerin bilgilerinin kayıt altına alınması, kiralık araçlarla suça karışan kişilerin tespiti ve yakalanması, araçları kiralayanlarla suça karışan kişilerin tespiti ve yakalanması, araçları kiralayan kişiler arasında arama kaydı bulunanların yakalanması amacıyla “Alarm Sistemi” 23 Ekim 2015’te faaliyete başladı.

Yetkililer, emniyet müdürlüklerinin koordineli bir şekilde çalışabilmesi, bu sayede işlenen suçlara etkin ve verimli bir şekilde müdahale edilerek faillerin kısa sürede yakalanabilmesi amacıyla, il ve ilçelerin giriş ve çıkışlarında bulunan Plaka Takip Sistemi (PTS) ile Karayolları Genel Müdürlüğüne ait OGS ve HGS sistemlerinin kayıtlarının tek çatı altında toplanarak plaka tanıma sisteminin merkezi bir sisteme kavuşturulması için de çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir