Ana Sayfa / Dünya / NATO’ya Rusya’dan tepki
Nato-1

NATO’ya Rusya’dan tepki

NATO, Balkan ülkesi Karadağ’ı ittifakın 29’uncu üyesi olmaya davet etti, Rusya’dan uyarı geldi.

Brüksel’de dün başlayan NATO dışişleri bakanları toplantısında, balkan ülkesi Karadağ’a NATO katılma çağrısı yapıldı. Rusya’dan uyarı geldi.

Brüksel’deki NATO Dışişleri bakanları toplantısına katılan üyeler Karadağ’ı ittifaka katılması için davet etti. Bu birliğin 2009’dan bu yana ilk genişleme hamlesi olacak.

‘Güzel bir ittifakın başlangıcı’

Brüksel’deki NATO Genel Merkezi’ndeki toplantıda Karadağ Dışişleri Bakanı Igor Luksic alkışlarla karşılanırken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu çok güzel bir ittifakın başlangıcı” dedi.

Karadağ’ın resmi olarak NATO üyesi olmasının yaklaşık 18 ay süreceği belirtiliyor.

Reuters’a konuşan NATO diplomatları 650 bin nüfuslu Adriyatik ülkesi Karadağ’ın ittifaka davet edilmesi kararının NATO’nun Doğu Avrupa kanadında genişlemesine şiddetle karşı çıkan Rusya’ya verilen bir mesaj olduğunu belirtti.

Uzmanlar Karadağ’ın davet edilmesi ve 2009 yılında Arnavutluk ve Hırvatistan’ın NATO’ya katılmasının ardından Rusya’nın Balkanlarda en yakın müttefiki olarak bir tek Sırbistan’ın kaldığına dikkat çekiyor.

‘Büyük bir provakasyon’

Karara tepki gösteren Rusya ise NATO’ya katılması durumunda Karadağ ile ortak projeleri iptal edeceklerini açıkladı.

Rusya Fedral Konseyi’nin savunma komitesi başkanı Viktor Ozerov, bu durumda askeri alandakiler dahil olmak üzere tüm projelerin baltalanmış olacağı uyarısını yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir