Ana Sayfa / Dünya / Moody’s’ten Malezya’ya kötü haber
moodys

Moody’s’ten Malezya’ya kötü haber

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Malezya’nın not görünümünün pozitiften durağana çevirdiğini açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada Malezya’nın “A3” seviyesinde olan kredi notunun teyit edildiği, pozitif olarak not görünümünün ise durağana çevrildiği belirtildi.

Ülkenin not görünümündeki değişime gerekçe olarak geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden büyüme ve kredi ölçütlerindeki bozulma ile dış baskılardaki artış gösterildi.

Açıklamada, “Mali konsolidasyon konusundaki ilerlemeye rağmen, önümüzdeki dönemde Malezya’nın kamu borç yükünde ve borç finansman gücünde sadece kısıtlı bir gelişme görülecek” değerlendirmesine yer verildi.

Malezya’nın dışsal baskılar karşısındaki hassasiyetinin arttığına işaret edilen açıklamada, “GSYH’ye oranla cari fazlanın geçtiğimiz 10 yılın ortalaması olan yüzde 11 seviyesinden 2015 yılında yüzde 2,1’e gerilemesi bekleniyor. Bu da sermaye akışlarına karşı daha ince bir tampon oluşturuyor. Öte yandan, Malezya’nın para biriminin değeri ABD doları karşısında 2014’ün sonundan bu yana yüzde 20’den fazla değer kaybederken, ülkenin döviz rezervleri de 20 milyar dolardan fazla azaldı” ifadeleri kullanıldı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir