Ana Sayfa / Çalışma Hayatı / Mesleklere göre “çakmaklar” tasarlıyor
Ekonomi

Mesleklere göre “çakmaklar” tasarlıyor

Kuzey Ege’nin turizm merkezlerinden Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Cunda Adası’nda mesleklere göre baret, kamera, külçe altın, kemik, çekiç, pense, kadın ayakkabısı gibi şekillerde tasarlanan onlarca çeşitte çakmak, 10 ile 80 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kış nüfusu 50 bin civarında olan Ayvalık, yaz aylarında bu rakamın 10 katı kadar turist ağırlıyor.

Günübirlikçilerle özellikle hafta sonlarında 600 bine yakın kişinin bulunduğu Kuzey Ege’nin turizm merkezinde en fazla ziyaret edilen yerlerin başında Cunda Adası geliyor. Kordonunda akşam yürüyüşü yapmak, çayın yanında bir lor kurabiyesi yemek, deniz kıyısındaki lokantalarında taze balıklardan tüketmek için adaya gelenler, hediyelik eşya çarşısını gezmeden ve alışveriş yapmadan ayrılmıyor.

Birbirinden farklı ürünlerin satıldığı çarşıda, onlarca çeşitte tasarlanan çakmakların bulunduğu bir tezgah dikkati çekiyor. Adeta her mesleğe bir çakmağın bulunduğu tezgahtaki ürünler, turistlerden büyük ilgi görüyor.

– Her yaz sezonu çeşitler artıyor

Tezgahın sahibi Selçuk Yeşillik, 13 yıldır Cunda Adası’nda hediyelik eşya sattığını belirterek, özellikle çakmakta farklı tasarımlara ağırlık verdiklerini söyledi.

Birkaç yıldır mesleklere göre çakmak sattıklarını ve her yaz sezonu çeşitlerini artırdıklarını dile getiren Yeşillik, şunları kaydetti:

“Basın mensubu için fotoğraf makinesi ve kamera, su tesisatçısı için klozet, musluk, vana, ayakkabıcı için yüksek topuklu kadın ayakkabısı, bot, çanta, gıda sektörü çalışanı için gazlı içecek kutusu, dondurma, müzisyene gitar, doktora kemik, hayvansever için köpek, şoföre otomobil, çiftçiye yumurta ve mısır, tamirci için çekiç, pense, İngiliz anahtarı, manava muz, çilek, elma ve karpuz, elektrikçiye ampul, madenciye baret, kuyumcuya külçe altın, itfaiye çalışanına yangın tüpü, ormancıya balta, telefoncuya cep telefonu şeklinde tasarlanan çakmaklarımız var. Bunun yanı sıra bavul, pipo, sandalet gibi onlarca çeşitte ürünümüz bulunuyor.”

Meslek çakmaklarının 10-15 lira arasında alıcı bulduğunu anlatan Yeşillik, “Bu ürünler üzerine isim de yazabiliyoruz. Diğer özel tasarlanan çakmaklarımızı ise 80 liradan satıyoruz. Özellikle meslek çakmakları için takipçilerimiz var. Her yıl geldiklerinde yeni çeşitlerimizden alıyorlar. Koleksiyon yapanlar var. Sürekli müşterilerimiz gelip bizden çakmak alıp koleksiyonuna ekliyor. Ürünlerimiz, yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor” dedi.

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir