Ana Sayfa / Genel / Mesai dışı poliklinik hizmeti “çalışanlara” yaradı
Saglik

Mesai dışı poliklinik hizmeti “çalışanlara” yaradı

 Sağlık Bakanlığınca gün içerisinde hastaneye gitme fırsatı bulamayan ve randevu alamayan vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla başlatılan “Mesai Dışı Poliklinik Hizmeti” çalışanlara büyük avantaj sağladı.

Van’da “Mesai Dışı Poliklinik Hizmeti”, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (VEAH) ile İpekyolu Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesindeki bazı polikliniklerde uygulamaya konuldu.

VEAH Başhekimi Uzman Dr. Cafer Alhan, AA muhabirine, kısa bir süre önce uygulamaya konulan hizmetin vatandaşlara büyük kolaylık sağladığını anlattı.

Yoğun poliklinik hizmeti veren bölümlerde vatandaşların gündüz sıra bulmakta zorlandıklarını, yeni uygulamayla pazartesi, çarşamba ve perşembe günleri saat 17.00 ile 20.00 arasında tedavi hizmeti alınabildiğini bildiren Alhan, “Şu an en yoğun olan ortopedi, çocuk psikiyatrisi ve gastroenteroloji polikliniklerimizde bu uygulamayı başlattık. Daha sonra ihtiyaç duyulursa diğer branşlarda da açmayı düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

“Mesai Dışı Poliklinik Hizmeti” uygulamasının Van’da daha yeni olduğu için birçok kişi tarafından henüz bilinmediğini ifade eden Alhan, şöyle konuştu:

“Gündüz polikliniklerimizde hekimlerimiz günde 60-80 kadar hasta bakmalarına rağmen sıra bulamadığını söyleyen hastalarımız oluyor. Çünkü biz çevre illere de hizmet veriyoruz. Bu uygulama özellikle gündüz sıra bulamayan vatandaşlar ile iş yoğunluğundan dolayı zaman bulamayıp hastaneye gelemeyen çalışanlara büyük avantaj sağlıyor. Bu sayede hastalarımız, akşam mesai bittikten sonra gelip rahat rahat polikliniklerde sağlık hizmetlerini alabiliyorlar.”

– Çalışan eşler ile öğrencilere yaradı

VEAH Çocuk Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Şafak Eray da bu uygulamanın özellikle çalışan anne ve babalar için büyük avantaj sağladığını dile getirdi.

Eskiden randevuların genellikle okul saatlerine denk geldiği için çocukların okul devamsızlığı yapmak zorunda kaldıklarının altını çizen Eray, “Bu sayede öğrenciler okul devamsızlığı yapmadan gelebiliyorlar. Bu açıdan ciddi avantaj oluşturuyor. Bu tabi daha yeni bir uygulama olduğu için insanlar biraz şaşırıyorlar. Bu uygulama, çok alışkın oldukları bir şey değil. Gelen hastalarımız da uygulamadan çok memnunlar. Çalışan anne babalar da izin alıp kontrollere gelmeleri çok zor oluyordu, bu uygulamayla o sorun giderilmiş oldu” dedi.

Tedavi için hastaneye gelen İbrahim Eşut da uygulamadan gayet memnun olduğunu dile getirdi.

Kendisine saat 19.20 için randevu verildiğinde çok şaşırdığını ifade eden Eşut, “Böyle bir şeyle ilk defa karşılaştım. Çok iyi bir uygulama, çok memnunuz” diye konuştu.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir