Ana Sayfa / Gündem / Merkez faizi yarım puan daha indirdi
murat çetinkaya

Merkez faizi yarım puan daha indirdi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, beklendiği gibi koridorun üst bandında 50 baz puanlık indirime gitti.

Merkez Bankası, faiz indirimine mayıs toplantısında da devam etti. Koridorun üst bandında piyasa beklentileri çerçevesinde 50 baz puanlık indirime gidildi. Böylece, gecelik borç verme faizi yüzde 9.5’e inmiş oldu.

TCMB faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5 seviyesinde tutarken, mayısta koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini 50 baz puanlık indirimle yüzde 9.50 seviyesine çekti.

PPK toplantısı sonrası yapılan açıklama şöyle:

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. İç talep büyümeye pozitif katkı verirken, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini korumaktadır. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar artış yaşanmıştır. Kurul, sıkı para politikası duruşunun, temkinli makroihtiyati politika çerçevesinin ve Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmasının ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını artırdığını değerlendirmektedir. Bu doğrultuda Kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar vermiştir.

Son dönemde enflasyonda, temelde işlenmemiş gıda fiyatları kaynaklı olarak, belirgin bir düşüş gözlenmektedir. Bununla birlikte, çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı olması likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.

TL güçlendi

Yeni kabinenin açıklanması öncesinde 3.01 seiyelerine tırmanan dolar/TL kabinenin açıklanmasıyla 2.97 seviyelerine inmişti.

Merkez’in faiz kararı sonrası dolar düşüşüne devam ederek TL karşısında 2.9650 seviyelerine geldi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir