Ana Sayfa / Dünya / Merkez Bankaları tetikte bekliyor
ingiltere-merkez-bankasi-2

Merkez Bankaları tetikte bekliyor

BoE Başkanı Carney, ilerleyen zamanda gerekli görülen her türlü adımı atmakta tereddüt etmeyeceklerini belirterek, 250 milyar sterlin kaynağı hazırda beklettiklerini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, Avrupa Birliği (AB) referandumundan ayrılık (Brexit) kararının çıkmasının ardından bankanın mali istikrarı sağlamak için gerekli tüm adımları atmaya hazır olduğunu belirtti.

Birleşik Krallık’taki AB referandumundan Brexit kararının çıkmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Carney, yeni dönemde kaçınılmaz olarak bir takım belirsizliklerin oluşacağını belirterek, “İngiltere Merkez Bankası kapsamlı acil durum planını uygulamaya koymuştur. Bankamız önümüzdeki günlerde ekonomik koşulları değerlendirecektir.” dedi.

250 milyar sterlin ek likidite

İngiltere Merkez Bankasının yaklaşık 250 milyar sterlin seviyesinde ek likidite sağlayabileceğini belirten Carney, İngiliz bankalarının daha önceki stres testlerini geçtiğini hatırlatarak, bankaların dirençli olduğunu vurguladı. Bankanın gerekli durumlarda ek döviz likiditesi de sağlayabileceğini belirten Carney, “İlerleyen zamanda gerekli görülen her türlü adımı atmakta tereddüt etmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

‘ECB sorumluluklarını yerine getirecek’

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Birleşik Krallık’taki referandumun ardından gerekirse euro ve yabancı para cinsinden ek likidite sağlamaya hazır olduklarını açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada, referandumda İngiltere’nin Avrupa Birliğinden (AB) ayrılış (Brexit) kararının ardından, ECB’nin mali piyasaları yakından izlediği ve diğer merkez bankalarıyla yakın temas halinde olduğu bildirildi.

ECB’nin gerekirse euro ve yabancı para cinsinden ek likidite sağlamaya hazır olduğu vurgulanan açıklamada, “ECB, bu duruma denetimine tabi bankalarla temas içinde hazırlandı ve Euro Bölgesinin bankacılık sisteminin sermaye ve likidite açısından dirençli olduğunu düşünüyor.” denildi.

Açıklamada ayrıca, ECB’nin Euro Bölgesinde fiyat dengesini ve finansal istikrarı sağlamak için sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceği kaydedildi.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir