Ana Sayfa / Şirketler / Medicana’dan Rektum tedavisinde yeni yöntem
Medicana-Hastanesi-Ankara

Medicana’dan Rektum tedavisinde yeni yöntem

Medicana Sivas Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kürşat Karadayı, “Rektum kanserinde, laparoskopik cerrahi sayesinde hasta daha az ameliyat ağrısı çeker ve daha kısa sürede iyileşir. Ameliyat sonrası yara yerinde fıtık ve enfeksiyon oluşma riski laparoskopik cerrahide açık cerrahiye göre daha düşüktür” dedi.

Medicana Sağlık Grubu’ndan yapılan yazılı açıklamayla rektum kanseri belirtileri ve laparoskopik cerrahi yöntemi hakkında bilgi verildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Medicana Sivas Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kürşat Karaday, adenomatöz poliplerden ortaya çıkan kalın bağırsak ve rektum kanserinin 35 yaş ve sonrasında daha fazla görülmekte olduğuna işaret etti.

İnsanların bağırsak ile ilgili durumlarını ifade etmelerindeki zorluktan dolayı geç teşhis konulduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Karadayı, kişilerin sıra dışı hallerde çok geçmeden uzman hekime başvurmalarını tavsiye etti.

Karadayı, et ağırlıklı beslenme, aşırı kilo, sigara ve alkol tüketimi, hareketsiz yaşam ve genetik faktörlerin kalın bağırsak kanseri gelişiminde etkili olduğu bilgisini vererek, uzun süren kabızlık veya ishal, sebepsiz kilo kaybı, dışkıda kan, kansızlık gibi şikayetlerin bağırsak kanseri belirtileri olabileceğini aktardı.

Bağırsakta tutunan tümörün, bağırsak tıkanmasına neden olabileceği değerlendirmesinde bulunan Karadayı, şu bilgileri verdi:

“Bağırsakta ortaya çıkan kanser makata yakın kısmında yerleşmiş ve başka bölgeye yayılmamış ise cerrahi operasyonla kanserli bölüm alınabilir ve sonrasında bağırsağın her iki ucu birbirine bağlanır. Tıp dünyasında yaşanan gelişmelere paralel olarak cerrahi açıdan risk altındaki obezite, kalp rahatsızlıkları, diyabet gibi rahatsızlıkları olan hastalarda laparoskopik cerrahi uygulama yapılabilir.

Açık cerrahide kanserli kısmın çıkartılması için geniş kesiler oluşturulmasına rağmen laparoskopik cerrahide küçük bir kesi ile tümör çıkarılabilir. Laparoskopik cerrahi sayesinde hasta daha az ameliyat ağrısı çeker ve daha kısa sürede iyileşir. Ameliyat sonrası yara yerinde fıtık ve enfeksiyon oluşma riski laparoskopik cerrahide açık cerrahiye göre daha düşüktür. Laparoskopik cerrahi sonrası  hasta daha kısa sürede taburcu olur. Ayrıca hastanın günlük hayatı kısıtlanmaz ve normal yaşantısına daha hızlı döner.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir