Ana Sayfa / Şirketler / Medicana International’dan korozif madde uyarısı

Medicana International’dan korozif madde uyarısı

Medicana International Samsun Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Asudan Tuğçe Çil, “Türkiye’de korozif madde vakaları genellikle bayram temizlikleri dönemlerinde artıyor, renkleri ve kokularıyla çocukların ilgisini çeken korozif maddeleri, çocukların erişebileceği yerlerde muhafaza etmemek gerek” dedi.

Medicana International Samsun Hastanesi yaptığı yazılı açıklama ile, kimyasal veya fiziksel, aşındırıcı ve tahrip edici etkileri olan korozif maddeler ile, bu maddelerin kullanımı halinde oluşacak reaksiyon ve alınması gereken önlemlere dikkati çekti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Op. Dr. Çil temizlik ürünleri, saat pilleri, lavabo açıcılar, boya çözücüler, çamaşır tozları, tuz ruhu, turşu kurlar, lavabo temizleyiciler, saç ağartıcılar gibi ürünlerin korozif maddeler içine girdiği bilgisini vererek,Türkiye’de korozif madde vakalarının genellikle bayram temizlikleri dönemlerinde arttığına dikkati çekti.

Ebeveynlere korozif madde içen çocuklarla ilgili uyarılarda bulunan ve ilk anda hiçbir belirti olmayabileceğine işaret eden Çil, şunları kaydetti:

“Bunun yanı sıra ağız çevresinde, dudaklarda, ağız içinde, larenks ve farenkste, yemek borusunda ve midede hasar oluşabilir. Çocuk tükürüğünü yutamayabilir. Ağızdan salya akmasının yanında, disfaji, göğüste ağrı, karın ağrısı, stridor, çekilmeli/ inlemeli solunum görülebilir.

Çamaşır suyu ve diğer mutfak deterjanları nispeten yüzeysel yanıklara sebep olup kalıcı hasar oluşturmazken, kireç çözücü gibi kuvvetli alkali ya da yağ çözücü gibi kuvvetli asit içeren temizlik malzemeleri yemek borusunda tam tabaka ve çepeçevre yanıklara sebep olabilirler.

Ağır yanıklar yemek borusunda ya da midede perforasyona (delinmeye), mediastinite ve nihayetinde ölüme sebebiyet verebilirler. Korozif maddeyi içtikten sonra herşey normal görülse bile, çocuk tükürüğünü yutabilse ve ağzında herhangi bir yanık yarası görülmese, yine de, bu maddeyi içme öyküsü varsa aksi kanıtlanana kadar, yemek borusunda yanık var olarak kabul edilir.”

-“Korozif madde içen çocuk asla kusturulmamalı”

Çil, korozif maddelerin içilmesi durumunda yapılması gerekenlere ilişkin de bilgi verdi. Korozif madde içen çocuğun asla kusturulmaması, hastaya su veya süt içirilmemesi, yoğurt veya buna benzer bir besin yedirilmemesi, ağız veya burnundan hortum takılarak midesinin yıkanmaması gerektiğine işaret eden Çil, sağlık kuruluşunda korozif madde içen çocuğun genel durumunun, solunumunun ve dolaşımının değerlendirilmesi gerektiğini aktardı.

Solunum sıkıntısı olması durumunda akciğer grafisi çekilmesi gerektiğini belirten Çil, ilk 48 saat içinde özofagoskopi/ endoskopi yapılarak yemek borusunda yanık olup olmadığı tespit edilene kadar her hastanın yemek borusunda “yanık var” kabul edildiğini, yanığın görülmemesi durumunda başka bir tetkik ya da tedaviye gerek duyulmadan hastanın taburcu edileceğini anlattı.

“Korozif madde içen her hastanın minimum ilk 24 saat ağızdan beslenmesi kesilir, serum ile beslenir, nedbe gelişimini sınırlamak için damardan steroid verilebilir” diyen Çil, şunları kaydetti:

“Yutma güçlüğüne ve aspirasyona bağlı akciğer enfeksiyonunu engellemek amacıyla damardan antibiyotik verilebilir. Motilite etkilenmiş olacağından asit reflüsünü azaltmak için damardan antiasit ilaç verilebilir. Ciddi yanık olan çocuğa beslenmeye başladıktan sonra protein ağırlıklı sıvı diyet verilir. Yutma güçlüğü gelişen çocuğa 3.hafta tamamlanınca kontrastlı özofagus-mide-duodenum grafisi çekilir. Filmde darlık tespit edilirse periyodik dilatasyon (genişletme) ameliyatlarına başlanır.

Bunlarla başarı sağlanamazsa daralan yemek borusu parçası çıkarılarak mide veya bağırsaklardan buraya yeni bir tüp yapılabilir ancak ‘en iyi özofagus, hastanın kendi özofagusudur’ kavramı akıldan çıkarılmamalıdır. Bütün bu girişimlere gerek kalmaması için yapılacak tek şey, renkleri ve kokularıyla çocukların ilgisini çeken bu tür maddeleri, çocukların erişebileceği yerlerde muhafaza etmemektir.”

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir