Ana Sayfa / Politika / Meclis ‘vize serbestisi’ için yoğunlaşacak

Meclis ‘vize serbestisi’ için yoğunlaşacak

AB ile varılan vize anlaşması sonrası Meclis’ten geçirilmesi gereken 72 kriterin bir kısmı bu haftaya kaldı. Haftanın ilk iki gününde kriterlere odaklanılması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta cuma günü, AK Partili ve HDP’li milletvekilleri arasında çıkan kavga sonrası TBMM pazartesi gününe kadar tatil edilmiş, AB’nin vize serbestisi için istediği kriterlerin çıkarılması aksamıştı. Bu hafta Meclis’te çarşamba gününe kadar ‘vize’ kriterlerinin üzerine yoğunlaşılması ve dokunulmazlık teklifinin görüşülmesi bekleniyor.

AK Partili 316 milletvekilinin verdiği ve hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine TBMM Anayasa Komisyonunda bugün devam edilecek.

Teklifin geneli üzerinde cuma günü başlayan görüşmeler, milletvekilleri arasında çıkan arbede nedeniyle tamamlanamayarak ertelenmişti.

Öte yandan, TBMM Genel Kurulu da görüşmeleri yarım kalan, kolluk görevlilerinin işledikleri iddia edilen suçlar ve disiplin cezası gerektiren eylem ve davranışlarıyla ilgili “Kolluk Gözetim Komisyonu” kurulmasını içeren yasa tasarısına bugün devam edecek.

Genel Kurul’da bugün ayrıca HDP’nin, “başta hidroelektrik santraller olmak üzere Cerattepe, Yeşil Yol, Kuzey Marmara Otoyolu ve diğer büyük projelerle ekolojik yıkım gerçekleştirildiği ve bu yıkımda sorumluluğu bulunduğu” iddiasıyla Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hakkında verdiği gensorunun gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmeler yapılacak.

Çarşamba günü değerlendirilecek

Bu tasarının kabul edilerek yasalaşması AB ile vize serbestisi için sağlanması gereken yükümlülükler için zaman daralırken önem taşıyor. AB Komisyonu’nun kabul edilen yasalar ve hayata geçirilen yükümlülüklere bakarak vize serbestisi için çarşamba günü bir tavsiye kararı alması bekleniyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye’nin anlaşmasına göre Ankara yönetimi 72 ayrı kriterden sorumluydu. bugüne kadar 60 kriteri karşılayan Ankara’da bugün toplanacak Meclis iki gün içinde 7 veya 8 ayrı düzenlemeyi daha yetiştirmeye çalışacak. Ankara’nın performansı şimdiye kadar Brüksel’i tatmin etti.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir