Ana Sayfa / Tarım / Marmaralı balıkçıların umudu başka bahara kaldı

Marmaralı balıkçıların umudu başka bahara kaldı

Marmara Denizi ve Ege Denizi’nin kuzeyinde, “Vira Bismillah” diyerek geçen yıl 1 Eylül’de başladıkları av sezonunu bugün noktalayan gırgır ve trol balıkçıları, hamsi, palamut, lüfer, çinekop gibi tüketicilerin rağbet ettiği balıkların azlığı nedeniyle özellikle yılbaşından itibaren verimsiz bir dönem geçirdi.

Balıkesir Bölgesi Su Ürünleri Üreticiler Birliği Başkanı Nihat Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir önceki sezona göre bu dönem bazı balıklarda artış, kimilerinde ise azalma olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Bandırma Su Ürünleri Hali’nde 1 Eylül 2014-15 Nisan 2015 tarihlerini kapsayan önceki sezonda 37 bin 300 kasa sardalya, 74 bin kasa hamsi, 9 bin 700 kasa istavrit, 22 bin kasa çinekop, 59 bin çift palamut ve 29 bin adet lüfer satıldığını aktaran Işık, “1 Eylül 2015-15 Nisan 2016 döneminde ise 48 bin kasa sardalya, 83 bin kasa hamsi, 14 bin 800 kasa istavrit, 9 bin kasa çinekop, 34 bin çift palamut, 5 bin 400 adet lüfer satışı gerçekleşti.” dedi.

Çinekopta yaklaşık yüzde 60, palamutta yüzde 42 ve lüferde ise yüzde 81 azalma olduğuna dikkati çeken Işık, balıkçıların her yıl ocak ayına kadar kazançlarının iyi olduğunu, ancak ocak-nisan döneminde avlanmada sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti.

Sıkıntıların genellikle olumsuz hava koşulları ve fiyatların gerilemesinden kaynaklandığını anlatan Işık, “Bilhassa 15 Mart’tan sonra fiyat düşüşleri balıkçılarımızı olumsuz etkiliyor. Gelecek yıllarda avlanma yasağı başlangıç tarihi 1 Nisan’a çekilirse hem balık artışı hem de fiyat olarak daha büyük kazanç elde edebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bandırma Balıkçılar Kooperatifi Başkan Yardımcısı Emin Gürer de bu sezon özellikle lüfer, çinekop ve palamutta azalma olduğu bilgisini verdi.

Söz konusu balıklardaki azalışın nedenlerine değinen Gürer, şöyle konuştu:

“Kıyı avcılığının yasaklanması, lüfer türü balıkların evlere daha az girmesine sebep oldu. Lüfer ve çinekopta bir eksilme var, geri kalan balıklarda normal. O da kıyı avcılığının yasaklanmasından ileri geliyor. Teknelerin 24 metreden aşağı ağ atamamalarının sebebi olarak yorumlanıyor. Bu balıklar, göç balıkları. Yunanistan karasularına doğru gittiler ve şimdi oralarda yeniyor. Burada yapılacak olan en önemli şey, göç balıklarının göç döneminde hiç olmazsa bu bölgelerde avlanma serbestliği sağlanması.”

– “Hamsi ve çinekop az çıktı, palamut ve lüfer neredeyse hiç olmadı”

Bandırma ilçesinde faaliyet gösteren bir balıkçılık firmasının yönetim kurulu başkanı olan Osman Kocaman da hamsinin beklediklerinden az çıktığını, palamut ve lüferin hemen hemen hiç olmadığını belirtti.

Genel anlamda balıkçıları tatmin edecek bir balıkçılık sezonu geçirmediklerini söyleyen Kocaman, “Balık azlığının çeşitli nedenleri var. Klasik nedenlerden birincisi aşırı avcılık veya yasa dışı avcılık. Bunun yanında denizlerin kirliliği gibi nedenlerimiz var. Nedenleri değil, önlemleri konuşmalıyız. Büyük teknelerin Marmara’ya girmemesi, diğer denizlerde avlanması tedbiri dış ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de alınmalıdır.” dedi.

Hamsi avına kota getirilmesini de öneren Kocaman, hamsinin, Karadeniz’e göçen bir balık  türü olduğunu, Türkiye’den sonra Gürcistan’a, Abhazya’ya geçtiğini belirtti. Kocaman, “Hamsi balığı burada yavru iken balık unu fabrikaları için avlanıyor. Balık, ortak bir değer. Bu balık ertesi sene Türkiye’ye geliyor. Bunun için Karadeniz’de Türkiye, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan’ın müşterek balıkçılık politikası uygulaması lazım.” diye konuştu.

– “Sezonun 15 Ağustos’ta açılması lazım”

Çanakkale Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifi Birliği Başkanı Hasan Uysal ise “1 Eylül 2015’ten ocak ayına kadar Marmara ve Karadeniz’de hamsi balığı boldu. Ocak ayına kadar balıkçılık güzel geçti, ancak o aydan sonra maalesef şubat, mart ve nisanda balık olmasına rağmen piyasalar balığı taşımadı, balıklar havyarlı olduğu için balıkçılar açısından çok iyi geçmedi.” ifadelerini kullandı.

Yeni av döneminin 1 Eylül’de başlayacağını anımsatan Uysal, “Av yasağının gırgırlar ve troller için 15 Nisan’da değil de 1 Nisan’da hatta mümkünse 15 Mart’ta başlamasına karşı çıkan balıkçılar bile bu sene bunu kabul etti. Gerekirse sezonun eylülde değil de 15 Ağustos’ta açılması lazım. Balıkçılık sezonu, ‘alamana sezonu’ dediğimiz eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında güzel geçiyor, yılbaşından sonraki dönemde hem hava şartlarından hem de balıklar havyarlı olduğundan maalesef son 2-3 yıldır çok iyi geçmiyor. Bu sene de aynı şeyi yaşadık.” dedi.

– “Umudumuz gelecek sezonda”

Yalova Merkez Su Ürünleri Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak da kötü bir sezon geçirdiklerini söyledi.

Umutlarını gelecek sezona taşıdıklarını dile getiren Tokalak, her sezonun iyi geçmesi için herkesin üzerine düşeni yapmasını istedi.

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir