Ana Sayfa / Tarım / Marmarabirlik ambalajı küçülttü, hedefi büyüttü

Marmarabirlik ambalajı küçülttü, hedefi büyüttü

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, üretim kapasitesinin artırılması ve küçük ambalajlı ürün talebinin karşılanabilmesi için yeni yatırım çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “Yaklaşık 10 milyon liralık yatırımların tamamı, nisan ayı sonunda faaliyete geçecek olup, yeni yatırımlarla birliğin toplam üretim kapasitesi, yıllık 30 bin tonlar seviyesinden 50 bin tonlara ulaşacaktır.” ifadelerini kullandı.

Asa, yaptığı yazılı açıklamada, ürün alım ve satış rakamlarını her geçen yıl daha da yukarılara taşıyan Marmarabirlik’in, piyasanın taleplerini karşılayabilmek için üretim kapasitesini artırmaya yönelik bir dizi yatırım yaptığını belirtti.

Başköy Entegre Tesisleri’ndeki yatırım çalışmalarında sona gelindiğini anlatan Asa, şunları kaydetti:

“Üretim kapasitesinin artırılması ve tüketicinin küçük ambalajlı ürün talebinin karşılanabilmesi amacıyla bir yıldır devam eden yeni yatırım çalışmalarımız tamamlanmıştır. Yaklaşık 10 milyon liralık yatırımların tamamı, nisan ayı sonunda faaliyete geçecek olup, yeni yatırımlarla birlikte birliğin toplam üretim kapasitesi, yıllık 30 bin tonlar seviyesinden 50 bin tonlara ulaşacaktır.”

zeytin-ezmesi-marmarabirlik

– “Üretim kapasitesi yüzde 50 artırıldı”

Asa, yeni yatırımlar kapsamında ilk olarak zeytin ezmesi üretim tesisinin faaliyete geçtiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Mevcut tesisin üretim kapasitesi yüzde 50 artırıldı. Yeni zeytin ezmesi üretim tesisimizde, tek porsiyonluk küvet ambalajlarda zeytin ezmesi üretilecek olup, bu ambalajların, başta otel, restoran ve kafeler gibi kahvaltı sektöründe faaliyet gösteren ev dışı tüketim tesislerine verilmesi planlanmaktadır. Bu makine ile aynı zamanda tek kullanımlık sofralık zeytin de üretilecektir. Nisan ayı sonu itibarıyla yeni zeytinyağı üretim hattı ve binası da faaliyete geçecektir. Sektörde ilk kez üretilecek tek porsiyonluk zeytinyağı ve sos içeren katla yağla ambalajı için yeni yatırım yapıldı. Yaklaşık 1 milyon liralık yatırım kapsamında makine alımları gerçekleştirildi ve deneme üretimlerine başlandı. Katla yağla sos THY başta olmak üzere, öncelikle ev dışı tüketim alanlarında tüketiciye sunulacak. Yeni yatırım 8 gramlık ürünlerden saatte 6 bin adet üretim kapasitesine sahip. Tüketiciye tek elle kullanım kolaylığı sağlayacak ürün büyük beğeni kazanacak.”

– “Asıl hedefimiz, satışlarımızın artması”

Özellikle son yıllarda tüketicilerin cam, pet ve küçük ambalajı tercih etmelerinden dolayı üretim modelini yeniden ele aldıklarını vurgulayan Asa, şunları kaydetti:

“Tüketici tercihleri doğrultusunda üretim hatlarımız ambalaj çeşitlerine göre ayrıştırılmıştır. Yeni yatırımlarımız ile bundan böyle Marmarabirlik’in vakum, teneke ambalaj, pet-cam, kuru sele gibi ürünleri, birbirinden bağımsız alanlarda üretilecektir. Bu yatırımlardaki asıl hedefimiz, satışlarımızın artması ve artan talebi karşılayabilmek için Marmarabirlik ürünlerini farklı hatlarda aynı anda üreterek verimi artırmak ve yüksek standartlarda üretim gerçekleştirmektir.”

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir