Ana Sayfa / Tarım / Market ve pazarlarda açık peynir satılamayacak

Market ve pazarlarda açık peynir satılamayacak

Süt ürünlerinin bundan sonra market, pazar ve çarşılarda ambalajsız ve açık bir şekilde satılamayacak.

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Sadettin Korkut, süt ürünlerinin bundan sonra market, pazar ve çarşılarda ambalajsız ve açık bir şekilde satılamayacağını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle 8 Şubat 2015’te Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Peynir Tebliği’ne göre uygulamanın 1 Ocak 2016’da başlayacağını belirten Korkut, üretiminden muhafazasına, taşınmasından piyasaya arzına kadar birçok yenilik getirildiğini anlattı.

Sektör, üniversiteler ve STK’lerin görüşleri alınarak, uzun süren çalışmalar sonucu Türk Gıda Kodeksi’ne uygun hazırlanan tebliğ, peynirlerin ambalaja girmesiyle ilgili düzenleme getiriyor. Buna göre doğrudan satış için üretilen peynirler, ambalajlı şekilde ve hijyen kriterlerini karşılayan yerlerde piyasaya sunulabilecek. Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler Yönetmeliği ile Gıda Hijyeni Yönetmeliği hükümlerine uygun malzemelerle ambalajlanacak. Buna göre açıkta veya gıda ambalajına uygun olmayan naylon torba, kutu, plastik veya strafor kutular kullanılamayacak.

Uygulamayla ilgili bilgi veren Dernek Başkanı Korkut, hijyen ve sağlık açısından istismarı çok kolay olan peynirin üretimi ve satışında kontrol çizgilerinin artık daha netleştiğini söyledi. Ambalajsız ürünlerde her zaman risk bulunduğunu hatırlatan Korkut, şöyle konuştu: “Gelişmiş ülkelerde ambalajsız ürün bulmak mümkün değil. Açıkta satılan tüm gıda maddelerinin, sağlık ve hijyen açısından ambalaja girmesi gerekiyor. Özellikle peynir gibi bir üründe çok dikkatli olmak gerektiğini hep söylüyoruz. Türk Gıda Kodeksi’ne göre süt ve süt ürünleri ile peynir ambalajlarının üzerinde üretim, son kullanma tarihleri ve üretim yerinin bulunması gerekiyor. Tüketici, ambalajı okuyarak ne aldığını, o peynirin içinde ne olduğunu bilmeli. Sadece sağlık ve hijyen değil, doğru ambalajlamanın gıdaları koruyarak tüketim ömrünü uzattığını ve israfı azalttığını da unutmayalım. Türk Gıda Kodeksi’ne uygun üretilmiş ambalajlarda muhafaza edilip satılan peynirler, gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Yeni düzenlemeyi gıda güvenliği, hijyeni ve ülke ekonomisini hiçe sayan kayıtdışı üretimin önüne geçmek için önemli bir adım olarak görüyor, bakliyatta, yaş sebze meyvede de ambalajın şart olduğunu düşünüyoruz.”

AROMA YASAK, TUZ AZALIYOR

Peynir Tebliği ile yılbaşından itibaren zorunlu olacak diğer bazı düzenlemeler ise şöyle:

– Peynirlerin muhafaza, taşınma ve piyasaya arz süreçlerinde, 10 derecenin altındaki sıcaklıklarda tutulması zorunlu olacak. Özellikle pazarlarda ve fuarlarda peynirler, ambalajlarda ve 10 derecenin altında sergilenip satılabilecek.
– Koyun sütü aroması, keçi sütü aroması, tereyağı aroması gibi süt ve süt ürünleri aroma vericileri kullanılamayacak.
– Peynir etiketlerinde, müşterinin yanılmasına sebep olan “köy peyniri”, “geleneksel peynir”, “doğal peynir”, “çiftlik peyniri” gibi ifadeler kullanılamayacak.
– En az 120 gün olgunlaştırılmış kaşar peynirine “eski” denebilecek.
– Peynirler tam yağlı, yarım yağlı, az yağlı ve yağsız olmak üzere dört grupta üretilecek.
– Çiğ sütten üretilen ve olgunlaştırılarak piyasaya sürülen peynirlerin etiketinde üretim tarihi, “Çiğ sütten üretilmiştir” ifadesi ve ne kadar sürede olgunlaştırıldığı, mutlaka görünür şekilde yazılacak. Pastörize edilmemiş çiğ sütten üretilen peynirler, en az 4 aylık olgunlaşma döneminden sonra satılabilecek.
– Beyaz peynirde tuz oranı azaltılacak.
– Küflü peynir üretimi kontrol altına alınacak. Peynirlerin üretiminde kullanılacak küf kültürleri ve kullanım şartları bakanlıkça belirlenecek. Küf kültürleriyle olgunlaştırılarak üretilen peynirlerin etiketinde, hangi küf kültürleri kullanıldığına ilişkin bilgilere yer verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir