Ana Sayfa / Gündem / Madenciler destek bekliyor
Maden-iscisi

Madenciler destek bekliyor

Özel sektör maden işletmecileri, asgari ücretin yüzde 30 yükseltilmesiyle artan maliyetlerinin karşılanabilmesi için devletten destek bekliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında fazla çalışma ücreti, yıllık izinlerin arttırılması, çalışma süresinin 45 saatten 37,5 saate düşürülmesi ve Maden Kanunu’na eklenen “yer altı madenlerinde çalışanların ücreti iki asgari ücretten az olamaz” şartının getirilmesiyle özel sektör yer altı kömür işletmelerinin maliyetlerinde artışlar oldu.

TBMM gündemindeki kanun teklifinde özel madenlerin asgari ücretten kaynaklanan maliyet artışlarını ortadan kaldırmaya yönelik destek mekanizması öngörülüyor.

Teklifin ilgili maddesine göre, geçen yıl şubatta Soma maden faciası sonrası Maden Kanunu’na eklenen geçici maddeyle kamuya ait 16 yer altı kömür işletmesinin mağduriyetinin giderilmesi amaçlanırken, özel sektöre ait 170 işletme bu kapsamda değerlendirilmedi. Bu durum devletin yer altı kömür işletmelerini desteklemesi açısından kamu- özel ayrımında özel işletmeler aleyhine bir durum oluşturdu. Soma maden kazası sonrasında yapılan düzenleme ve denetimler ile de işletmelerin kapanması ve işten çıkarmalar gündeme geldi.

Söz konusu kanun teklifinin gerekçesinde, “Madencilikteki çift asgari ücret düzenlemesiyle ortalama ödemelerin yüzde 30 artması sonucu önümüzdeki dönemde yer altı kömür işletmelerine destek verilmezse, işten çıkarmalar ve işletmelerin sektörden çekilmelerinin hızlanacağı”na işaret edilerek, şu ifadeler yer aldı:

“Enerjiye en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, yerli kaynaklardan kömür üreten firmaların sektörden çekilmesi ithal kömüre olan bağlılığımızı arttıracaktır. Yapılan düzenleme ile daha önce maliyet artışları karşılanması düşünülen kamu işletmelerinin yanı sıra özel sektörün de maliyet artışları karşılanması sağlanacak. Sonuçta tüm yer altı işletmeleri gelişecek, istihdamın artması sağlanacak ve ithal kömüre olan bağımlılığın azaltılması mümkün olacak.”

– “Tamamen kapatmayı düşünenler var”

Sektör yetkilileri ise halihazırda faaliyet gösteren özel sektör işletmelerinde işçi sayılarının düşürülmeye başlandığını dile getirirken, madenlerdeki faaliyetlerin rölantiye alındığını ve destek verilememesi halinde madenleri tamamen kapatmayı düşünen işletmecilerin olduğunu belirtti.

Asgari ücretin bin 300 liraya yükselmesiyle madende çalışan bir işçinin çift asgari ücret uygulamasından dolayı aylık masrafının 4 bin 685 liraya çıktığını anlatan yetkililer, kanun teklifindeki “beklenilen desteğin nasıl olacağını ve bu konudaki esasları Bakanlığın önerisi üzerine Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği” yönündeki hükme işaret etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da Zonguldak Kozlu maden ocağında madencileri ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, bu ay içerisinde özel sektör madencilerinin maliyetlerini karşılamasına yardımcı olacak bir yasal düzenlemenin kabul edilmesini beklediklerini ve önümüzdeki 4 yıl içerisinde enerji sektöründe kömürü daha ayrı bir yere koyacaklarını belirtmişti.

– Soma’dan sonra özel sektör istihdamı yarıya düştü

Türkiye’de 2014’te 16’sı kamuya ait toplam 186 maden işletmesi faaliyet gösterdi. 2014 Mayıs’ta yaşanan Soma maden faciası öncesinde kamuda 23 bin 826 kişi istihdam edilirken, özel sektör maden işletmelerinde 11 bin 472 kişi çalışıyordu. Soma maden faciası sonrası yapılan düzenleme ve denetimler sonucu özel sektöre ait 117 işletme kapatıldı. Özel sektörün kömür üretim hacmi 2,3 milyon tondan 1,4 milyon tona gerilerken, çalışan işçi sayısı da 6 bin 121’e düştü.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir