Ana Sayfa / Gündem / Limanlar Yönetmeliği’ndeki değişiklik

Limanlar Yönetmeliği’ndeki değişiklik

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, yeni “Limanlar Yönetmeliği”nin kruvaziyer turizmine çok önemli katkısı olacağını bildirdi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Limanlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiği belirtildi.

Yönetmelikte Türk limanlarına gelen kruvaziyer gemilerin iterlerinin (baş ve/veya kıç pervaneleri) mevcut olduğunun ve sorunsuz tam kapasite ile çalıştığının liman başkanlıklarına bildirilmesi halinde, gemilerin römorkaj hizmetinden muaf tutulacağının belirtildiği ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, kruvaziyer turizmine önemli bir teşvik olan düzenleme konusunda Başbakan Binali Yıldırım ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a teşekkür etti.

Bu yılın ilk yarısında Türk limanlarına 284 kruvaziyer gemisi ve 286 bin yolcu geldiğini belirten Öztürk, şunları kaydetti:

“Doğu Akdeniz’de ve ülkemizde yaşanan sıkıntıların yanı sıra gemilerin Uzakdoğu’ya yönelmesi nedeniyle kruvaziyer turizminde kötü bir sezon yaşıyoruz. Turizmin dip yaptığı bir dönemde hükumetimizin yaptığı bu düzenleme, seferlerin yeniden Türkiye’ye yönelmesi için çok önemli bir teşvik yaratacaktır. Ayrıca turizm sektöründe de moralleri yükseltecektir. Bu gelişmeyi, ülkemize sefer düzenleyen kruvaziyer devleriyle en kısa sürede paylaşacağız. Kruvaziyer firmaları yeni sezon planlarını yaparken, mutlaka bu değişikliği dikkate alacaklardır. Biz de ülkemizin kruvaziyer turizminde yeniden çıkışa geçmesi için çabalarımızı artıracağız.”

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir