Ana Sayfa / Şirketler / Kuveyt Türk KT Portföy’ü kurdu
Piyasa-1

Kuveyt Türk KT Portföy’ü kurdu

Kuveyt Türk’ün portföy yönetim şirketi KT Portföy Genel Müdürü Tayfun Özkan, İslami Finans piyasasında büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu belirterek, “Türk sermaye piyasasına yeni ürünler, yerli ve yabancı yeni yatırımcılar kazandıracağız” dedi.

Özkan, düzenlenen basın toplantısıyla Kuveyt Türk’ün faizsiz finans ilkeleriyle hizmet verecek olan portföy yönetim şirketi KT Portföy’ü kurduğunu duyurdu.

KT Portföy aracılığıyla amaçlarının Türk sermaye piyasalarına yeni yatırımcılar kazandırmak olduğunu aktaran Özkan, ayrıca yeni yatırım ürünlerini hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Özkan, yurt içinde faizsiz kazanç anlayışına uygun ürün ve hizmetleri bulamayan potansiyel yatırımcıların yanı sıra Körfez Bölgesi ve Avrupa’dan da yatırımcıları Türk sermaye piyasalarına çekmek istediklerini belirterek, “2016 yılının ocak ayında inşallah beş adet fon kuracağız” diye konuştu.

Faizsiz finans ilkelerine uyarak da tatminkar bir getiri sağlamanın mümkün olduğunu vurgulayan Özkan, birinci yıl sonuna kadar fon büyüklüğü itibarıyla 200 milyon lirayı geçmeyi temenni ettiklerini dile getirdi.

Özkan, Türk sermaye piyasalarının ürün çeşitliliğine ve işlem derinliğine katkı sağlamayı hedeflediklerine işaret ederek, şunları söyledi:

“Bu bir anlamda, işlerini ve yatırımlarını hisse senedi veya kira sertifikaları (sukuk) ihraç ederek ya da benzeri faizsiz finans ilkelerine uygun araçlarla sermaye piyasalarından finanse eden şirketler için ilave kaynak anlamına gelir. Aynı zamanda bu kaynakların ülkenin üretken sektörlerine kanalize edilmesiyle cari açığın azaltılmasına ve ülkemizin kalkınmasına katkı sunulmuş olacaktır.

Uluslararası faizsiz yatırım araçlarına yatırım yapılmasına imkan veren fonlar kurarak yerli yatırımcıların bu araçlara düşük maliyetle kolayca erişimi de sağlanacak. KT Portföy, müşterilerinin yurt dışındaki yatırım araçlarına, riski dağıtılmış bir portföyle, hatta dilerlerse döviz cinsinden yatırım yaparak erişmesine imkan tanıyan fonlar kuracak.”

– “Piyasada büyük bir büyüme potansiyeli var”

Özkan, biri “katılım” diğeri “serbest” olmak üzere iki şemsiye fon kurulduğunu, bunların altında 5 yatırım fonu kuruluşu için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurduklarını belirterek, “Çok yakında müşterilerimiz ‘Katılım Şemsiye’ altında kuracağımız fonlara Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) sayesinde tüm bankaların internet şubelerinden erişebilecek, katılım payı satın alarak faizsiz finans ilkelerine göre yönetilen bu fonlara yatırım yapabilecek. “Serbest Şemsiye” altında kuracağımız fonları ise Kuveyt Türk’ten satın alabilecek” diye konuştu.

Katılım esaslı varlık büyüklüğüne ilişkin de bilgi veren Özkan, şunları ifade etti:

“Dünyada yönetilen katılım finans ilkelerine uygun varlıkların büyüklüğünün, yüzde 0,1 gibi bütün piyasanın çok küçük bir payını ifade etse de 2014 yılında 77 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Bu rakam, 2013 yılında 56 milyar dolardı. Afrika ve Asya ülkelerinde hızlı bir artış var. Piyasada büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz.

Bir rapora göre, geleneksel fon yönetimi piyasasında kurumsal yatırımcıların oranı toplam yatırımcı tabanının yüzde 70’ini oluştururken, aynı oran faizsiz varlık yönetimi piyasasında yüzde 20 düzeyinde bulunuyor. Bu sektör için bir fırsat oluşturuyor. Emeklilik şirketleri, tekafül şirketleri, devlet fonları gibi kurumsal yatırımcılar hızla artıyor ve büyüyor.”

Özkan, KT Portföy’ün, katılım finans ilkeleriyle kurulan bireysel emeklilik fonlarının yönetimine de talip olduğuna dikkati çekerek, bu alanda Katılım Emeklilik’le ilk anlaşmanın yapıldığını, Ocak 2016’dan itibaren Katılım Emeklilik’in bir fonunun KT Portföy tarafından yönetileceğini bildirdi.

– “Kuveyt Türk’ün varlık yönetimi stratejisindeki büyük resmi tamamladık”

Kuveyt Türk’ün Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Albayrak da 2016 yılında piyasa koşullarına bağlı olarak sukuk ihracı planlayabileceklerini belirterek, “2016 bütçemizde bir tane sukuk ihracı planımız var fakat ihtiyaca ve likidite durumuna göre karar vereceğiz” dedi.

Albayrak, Kuveyt Türk’ün faizsiz finans ilkeleriyle çalışacak KT Portföy ile sermaye piyasalarında aktif rol alacak ilk katılım bankası olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“KT Portföy’ün kurulması, Kuveyt Türk’ün Türkiye’de sukuk alanındaki etkinliğini artırmasının ardından, varlık yönetiminde son iki yılda uygulamaya koyduğumuz genel stratejinin önemli bir parçasıydı. Bireysel emeklilik sistemi için Katılım Emeklilik ve Hayat AŞ’de yaptığımız iş birliğinin ardından katılım bankacılığında ilk Özel Bankacılık Müdürlüğü’nü kurduk ve şimdi de KT Portföy ile varlık yönetimi stratejisindeki büyük resmi tamamlamış olduk. KT Portföy’ün faizsiz finans esasları doğrultusunda Türk sermaye piyasalarının gelişimine önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Müşterilerine fon yönetiminin her alanında hizmet verecek olan KT Portföy, kolektif yatırım ürünlerinin yanı sıra bireysel portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı hizmetleri de verecek.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir