Ana Sayfa / Finans / Kuveyt Türk kira sertifikası ihraç etti

Kuveyt Türk kira sertifikası ihraç etti

Kuveyt Türk, Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) endeksli kira sertifikası ihraç etti.

Banka açıklamasına göre, Kuveyt Türk, Türkiye’nin ilk TÜFE’ye endeksli kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi. Nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle ihraç edilen 10 milyon TL tutarındaki kira sertifikasının vadesi 729 gün olarak belirlendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, ihraç işleminin Kuveyt Türk’ün bağlı ortaklığı KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama AŞ tarafından ve yetkili yatırım kuruluşu Kuveyt Türk aracılığıyla gerçekleştirildiğini bildirdi. Uyan, şunları kaydetti:

“Yıllık brüt yüzde 3,39 reel getirisi olan TÜFE’ye endeksli kira sertifikaları, KT Portföy Yönetim AŞ’nin KT Birinci Katılım Serbest Fonu ve KT İkinci Katılım Serbest Fonu tarafından alındı. Kira sertifikalarının dönemsel getirisi, son 3 ayda gerçekleşen yıllık TÜFE oranlarına reel getiri ilave edilerek hesaplanacak. Anapara ise son kira getirisi ile beraber 20 Nisan 2018’de yatırımcılara ödenecek. Enflasyonun getiri üzerindeki olası risklerini ortadan kaldıran TÜFE’ye endeksli kira sertifikaları ile hem yatırımcı tabanını genişletiyoruz hem de yatırımcıların daha uzun vadeler için yatırım yapmasına olanak sağlıyoruz.

Kuveyt Türk bugüne dek ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde yurt içinde ve yurt dışında toplamda yaklaşık 6,7 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Bunların yaklaşık 4,6 milyar TL’si çeşitli piyasalarda halihazırda dolaşımda bulunuyor. Kuveyt Türk olarak bundan sonra da sukuk piyasalarına katkı sunmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir