Ana Sayfa / Finans / Küresele piyasalar FEd tutanaklarının etkilerini takip ediyor

Küresele piyasalar FEd tutanaklarının etkilerini takip ediyor

Küresel piyasalarda, dün akşam açıklanan Amerikan Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) toplantı tutanaklarının etkileri takip ediliyor.

ABD Merkez Bankasının (Fed) temmuz toplantısına ait tutanaklar, Fed’in faiz artırım zamanlamasına ilişkin fikir ayrılıklarına rağmen seçeneklerini açık tutmak istediğini gösterdi.

FOMC, 26-27 Temmuz’da düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı. FOMC üyelerinin politika faizini oy çokluğuyla sabit tutma kararı aldığı toplantının tutanaklarına göre, üyeler bir sonraki faiz artışının zamanlaması konusunda üçe ayrıldı. Üyelerin çoğu bir sonraki faiz artırımından önce daha fazla veri için beklenmesini desteklerken, bazı üyeler ekonomik şartların kısa süre içinde faiz artırılmasına izin vereceğini savundu. İki üye ise “iş gücü piyasasının tam istihdama ulaştığına ya da ulaşmak üzere olduğuna” işaret ederek, faizlerin temmuz toplantısında 25 baz puan yükseltilmesini istedi. Buna karşın, toplantının karar metninde sadece Kansas City Fed Başkanı Esther George’un faizlerin sabit tutulmasına karşı oy kullandığı belirtilmişti. Faiz artışını savunan ancak konsensüse uymayı tercih eden diğer üyenin Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester olabileceği ileri sürüldü.

Tutanaklar açıklandıktan sonra Avro/dolar paritesi 1,1300 seviyesinin üzerine çıkarken, dolar/TL ise 2,92’nin altına indi.
Tutanaklar sonrasında ABD’de borsalar pozitif seyretti. Dow Jones endeksi yüzde 0,12, S&P 500 endeksi yüzde 0,19, Nasdaq endeksi yüzde 0,03 yükseldi.

Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları, Philadelphia Fed iş dünyası görünümü ve öncü göstergeler endeksi açıklanacak. Tutanaklar öncesinde kapanan Avrupa piyasaları ise negatif seyretti. Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,30, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,50 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,96 azaldı. Analistler, bugün Avro Bölgesinde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve cari işlemler dengesi, İngiltere’de ise perakende satışlar verilerinin takip edileceğini ifade ediyor.

Asya tarafında da Japonya’da ihracat ve ithalat verilerinin azalış kaydetmesinin ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 1,6 düşüşle kapandı. Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise yatay seyrediyor.

Yurt içinde Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dün yüzde 0,57 artışla 78.147,82 puandan kapandı.
Analistler, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ağustos ayı beklenti anketinin izleneceğini belirtiyor.
Teknik açıdan endeksin 78.000 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareket potansiyeli olduğunu kaydeden analistler, endekste 78.000 – 77.500 seviyelerinin destek, 79.000 – 79.500 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu dile getiriyor.

Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle:

11.00 Avro Bölgesi haziran cari işlemler dengesi
11.30 İngiltere temmuz perakende satışlar
12.00 Avro Bölgesi temmuz TÜFE
14.30 TCMB ağustos beklenti anketi
15.30 ABD haftalık işsizlik başvuruları
15.30 ABD ağustos Fed Philadelphia iş dünyası görünümü
17.00 ABD temmuz öncü göstergeler endeksi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir