Ana Sayfa / Finans / Küresel piyasalarda İngiltere şoku
ingiltere

Küresel piyasalarda İngiltere şoku

Küresel piyasalar, İngiltere’de dün gerçekleştirilen referandumdan Brexit kararı çıkmasının ardından negatif seyrediyor.

Birleşik Krallık’ta dün yapılan referandumda seçmenler ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasına karar verdi. Resmi olmayan sonuçlara göre Birleşik Krallık’ta AB’den çıkma yönünde oy kullanan 17 milyon seçmen yüzde 52’lik oy oranını yakaladı. Tarihi referandumda İngiltere ve Galler’de birlikten ayrılmayı isteyenler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da ise AB’de kalmak isteyen seçmenlerin ağırlıkta olması dikkati çekti.

Referandum sonuçlarının ardından sterlin/dolar paritesi yüzde 10’un üzerinde değer kaybederek 1985 yılından bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1,3230’u görürken, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 5 geriledi, altının ons fiyatı ise yaklaşık yüzde 7 yükselerek 1.350 doları aştı.

Yatırımcıların hızlı bir şekilde risksiz varlıklara yönelmesiyle ABD 10 yıllık tahvillerin faizi 4 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 1,44 seviyelerine kadar geriledi. Referandumun ilk etkilerinin görüldüğü Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 8 değer kaybederken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 5, Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 3,5 düşüş kaydetti.

Dün akşama kadar referanduma ilişkin yayımlanan anketlerde AB’de kalma yanlılarının önde olduğunun görülmesi piyasalarda son dakikaya kadar iyimserliğin hakim olmasına neden olmuştu. Bu iyimserlikle dün ABD’de pay piyasaları yüzde 1’in üzerinde yükselirken, Avrupa borsalarında artışlar ise yüzde 2’ye yaklaşmıştı.

Analistler, Brexit kararının, bugüne kadar ters yönde pozisyon alan yatırımcılarda paniğe neden olduğunu ifade ederek, stop-loss (zarar kes) emirlerinin de çalışmasıyla fiyat hareketliliklerin oldukça sert olduğunu vurguluyor.

Bugün İngiltere Başbakanı ve yetkililerden gelecek açıklamaların piyasaların ana gündem maddesi olacağına değinen analistler, piyasalarda artan oynaklığın ardından merkez bankalarından gelmesi muhtemel açıklamaların da  takip edileceğini kaydediyor.

Analistler, hızlı yükselerek 3’ün üzerini gören dolar/TL’nin 2,97 – 2,98 aralığında dengelenmeye çalıştığına dikkati çekerek, pay piyasalarının güne satıcılı başlayacağını, gün içinde küresel piyasalardaki gelişmelerin yön üzerinde belirleyici olacağını dile getiriyor. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi dün günü yüzde 0,93 yükselişle 77.990 puandan tamamlamıştı. Teknik açıdan endeksin 75.500 seviyesinin destek 78.400 seviyesinin direnç konumunda olduğunu belirten analistler, dolar/TL’de ise 3,00’ın kritik direnç konumunda olduğunu kaydediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir