Ana Sayfa / Finans / Küresel piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı

Küresel piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı

Küresel piyasalar genel olarak pozitif görünümünü korurken, bugün yurt içinde ve yurt dışında yoğun veri trafiğinin takip edileceği belirtiliyor.

ABD’de dün resmi tatil nedeniyle piyasalarda işlem yapılmazken, uluslararası piyasalarda dolar endeksi yükseliş eğilimini korudu. Dün 96 sınırına kadar çıkan dolar endeksi, bugün Asya piyasalarında 95,70 seviyesinde bulunuyor. Analistler, bugün başta kişisel gelir ve harcamalar olmak üzere açıklanacak verilerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ederek, 50 doların üzerine çıkan Brent petrolün varil fiyatının seyrinin de izleneceğini dile getiriyor.

Avrupa tarafında dün Almanya’da enflasyon ve Fransa’da büyüme verilerinin beklentileri karşılamasının ardından avro/dolar paritesinde yatay bir seyir görüldü, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,46 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,32 yükseldi. Bugün açıklanacak Avro Bölgesi enflasyon ve işsizlik verisinin perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesinde takip edileceğini belirten analistler, 1,1130’da dengelenen avro/dolar paritesinde, 1,11 seviyesinin orta vadeli görünüm açısından kritik destek konumunda olduğunu vurguluyor.

Bugün Japonya’da açıklanan sanayi üretimi verisinin beklentiler paralelinde yüzde 0,3 artış kaydetmesinin ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 1 değer kazandı, Çin’de Şanghay bileşik endeksinin yükselişi yüzde 3’e yaklaştı.

Yurt içinde döviz kurlarının sakin seyri ve küresel piyasalardaki pozitif havadan destek alan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi yüzde 0,65 yükselişle günü 78.535 puandan tamamladı. Analistler, bugün dış ticaret dengesi ve Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinin takip edileceğini dile getiriyor. BIST 100 endeksinin 77.500 – 80.000 bandı arasındaki hareketini devam ettirdiğini hatırlatan analistler, bu seviyelerin kırılması durumunda kırılma yönüne doğru hareketin ivme kazanabileceğini öngörüyor.

 

AA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir