Ana Sayfa / Dünya / Küresel piyasalar yeni haftaya panik satışlarıyla başladı
Borsa

Küresel piyasalar yeni haftaya panik satışlarıyla başladı

Çin’de başlayan ve Asya borsaları başta olmak üzere dünya geneline yayılan panik havası ile dünya borsaları ve emtia fiyatlarında sert düşüşler görülüyor.

Asya borsalarında, yeni haftanın açılışında özellikle Çin’in ekonomik büyümesine yönelik endişelerin artması ve buna bağlı olarak emtia fiyatlarındaki düşüşlerin hızlanması ile yüzde 9’lara varan değer kayıpları görülüyor. Cuma günü yüzde 3’ün üzerinde değer kaybeden ABD borsalarında ise Çin’den başlayarak dünya geneline yayılan panik satışlarının etkisi ile endeks vadeli işlem sözleşmeleri şu dakikalarda yüzde 3 düşüş kaydetti.

Küresel ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler ve piyasalar tarafından beklenen, Çin Merkez Bankası’nın hafta sonu tedbir yönünde bir adım atmamasının ardından Brent petrolün varil fiyatı 6,5 yılın en düşük seviyesi olan 44,21 dolara, Amerikan ham petrolü 40 doların altına geriledi. Şu dakikalarda Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 9, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 4,8 ve Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 4 değer kaybetti.

Analistler, Çin’den başlayarak ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerle hisse senetleri piyasalarında görülen satışların, sert düşen emtia fiyatlarının bağlantılı şirket hisselerine güçlü satış olarak yansımasının da etkisiyle panik havasına neden olduğunu ifade ediyor.

ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri ise riskten kaçınmak isteyen yatırımcıların alışları ile 30 Nisan’dan bu yana gördüğü en düşük seviye olan yüzde 2,03’e kadar geriledikten sonra yüzde 2,04’ün hemen üzerinde dengelendi.

Bu hafta, başta ABD 2’nci çeyrek GSYH olmak üzere açıklanacak makroekonomik verilerin küresel ekonomik aktiviteye yönelik beklentileri ve buna bağlı olarak hem emtia hem de pay piyasalarının fiyatlamaları üzerinde belirleyici olabileceğini belirten analistler, Çin’den başlayarak tüm piyasalarda etkili olan panik havasının sona ermesi durumunda veri odaklı seyre geri dönüleceğini kaydediyor.

Yurt içinde geçen haftanın son işlem gününü yüzde 1,18 değer kaybıyla tamamlayan BIST 100 endeksinin Asya piyasalarındaki panik havasının etkisiyle güne satışla başlayabileceği ifade ediliyor. Cuma gününü 2,92 seviyelerinde tamamlayan dolar/TL şu dakikalarda bankalararası piyasanın açılışında 2,9560’dan işlem görüyor. Analistler, BIST 100 endeksinin 72.600 ve 71.000 seviyelerinin orta ve uzun vadeli görünüm için kritik öneme sahip destekler olduğunu belirterek, bugün yurt dışı piyasaların seyrinin takip edileceğini ifade ediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, temmuz ayı konut satışları

15.30 ABD, temmuz ayı Şikago Fed ulusal aktivite endeksi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir