Ana Sayfa / Finans / Küresel piyasalar, veri odaklı seyrini sürdürüyor

Küresel piyasalar, veri odaklı seyrini sürdürüyor

Küresel piyasalar yeni haftada ABD tarım dışı istihdam verisine odaklanırken, yurt içinde ise yarın açıklanacak enflasyon verileri takip edilecek.

ABD Merkez Bankasının (Fed) geçen haftaki toplantısında, beklentiler doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmaması ve açıklanan makroekonomik verilerin karışık bir görünüm ortaya koymasının ardından pay piyasalarında kar satışlarının etkisini artırdığı görüldü. Dow Jones endeksi 11 haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirerek haftalık bazda yüzde 1,28 değer kaybederken, azalan dolar talebi de dolar endeksinin 24 Ağustos 2015 tarihinden bu yana en düşük seviyesi olan 92,87’ye kadar gerilemesine neden oldu. Analistler, bu hafta, başta cuma günkü tarım dışı istihdam olmak üzere açıklanacak verilerin ve dolar endeksinin seyrinin izleneceğini dile getiriyor.

Avro Bölgesi, cuma günkü verilere göre yılın ilk çeyreğinde yıllık yüzde 1,6 ile beklentilerin üzerinde büyürken, enflasyon ise negatif alanda kalmaya devam etti. Verilerin ardından avro/dolar paritesinin yüzde 1’e yakın yükselerek 1,1460’a çıkmasının olumsuz etkilediği borsalardaki güçlü satış baskısı dikkati çekti. Almanya’da DAX endeksi yüzde 2,73, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,82 ve bugün resmi tatil nedeniyle kapalı olacak İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,27 düştü. Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin yapacağı konuşmanın piyasaların odak noktasında olacağı belirtiliyor.

Asya tarafında, bugün Çin’de açıklanan nisan ayı imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) 50,1 ile beklentilerin altında kaldı. Japonya’da 48,2 ile beklentiler seviyesinde gelen PMI verisine karşın düşüş eğilimini sürdüren dolar/yen paritesinin negatif etkisi ile Nikkei 225 endeksi yüzde 3,3 azaldı. Dolar/yen paritesi cuma günü yüzde 1,6 gerilemesinin ardından bugün Ekim 2014’ten bu yana en düşük seviye olan 106,14’ü gördü ve 106,50 seviyelerinde dengelendi.

Yurt içinde, cuma günü düşüş eğilimindeki döviz kurları ve faizlere karşın Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksinin yüzde 0,18 değer kaybettiği görüldü. Analistler, yarın açıklanacak enflasyon verilerinin bu hafta piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydederek, BIST 100 endeksinin 85.000 – 86.000 bandında sıkıştığını, bu seviyelerin kırılması durumunda kırılma yönüne doğru hareketin ivme kazanabileceğini öngörüyor.

 

AA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir