Ana Sayfa / Finans / Küresel piyasalarda gözler ECB’de

Küresel piyasalarda gözler ECB’de

Küresel piyasalarda tüm gözler Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararlarına çevrildi.

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın dün akşamki açıklamalarının ardından bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararlarına odaklandı.

ABD’de dün açıklamalarda bulunan Yellen, ülke ekonomisinin faiz artışına hazır hale geldiğine işaret ederek, “Ekim toplantısından bu yana alınan ekonomik veriler, iş gücü piyasasındaki iyileşmenin süreceğine yönelik beklentilerimizle uyum gösteriyor” dedi. Faiz artırımına geç kalınması durumunda oluşabilecek risklerin altını çizen Yellen, faizlerin 15-16 Aralık’ta gerçekleştirilecek toplantıda artırılacağı beklentilerini yükseltti. Açıklamaların ardından dolar endeksi yaklaşık 13 yılın en yüksek seviyesi olan 100,51’i gördü.

Analistler, Yellen’ın bugün Kongre’de yapacağı sunumun ve açıklanacak makroekonomik verilerin takip edileceğini ifade ediyor. Dün açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve Yellen’ın açıklamalarının ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,89, S&P 500 endeksi 1,10 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,64 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, ABD verilerinin iyi gelmesi ve Fed’e ilişkin faiz artırım beklentilerinin artması ile euro/dolar paritesi tepki yükselişini sonlandırarak içinde bulunduğu orta vadeli düşüş trendine geri döndü. Euro/dolar paritesi dün 7,5 ayın en düşük seviyesi olan 1,0551’i gördükten sonra şu dakikalarda 1,0590 seviyelerinde dengelendi.

ECB’den üç adım bekleniyor

Analistler, ECB’nin yeni makroekonomik projeksiyonlarını açıklayacağı bugünkü toplantısında, mevduat faiz oranında indirime gidebileceğini ve bankanın parasal genişleme programının büyüklüğünü ve süresini değiştirebileceğini belirtiyor. Dün Euro Bölgesi’nde açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,63, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,18 değer kaybetti, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,40 yükseldi.

Asya tarafında, bugün açıklanan hizmet sektörü satın alma yöneticileri endekslerinin (PMI) ekonomik aktiviteye ilişkin net bir işaret vermemesinin ardından Japonya’da Nikkei 225 endeksi günü yatay tamamladı, Çin’de Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 1,26 değer kazandı.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir