Ana Sayfa / Sivil Toplum / KTO: Yüzde 4,5 büyüme reel sektör için olumludur
Yuzde-isareti

KTO: Yüzde 4,5 büyüme reel sektör için olumludur

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Yeni Orta Vadeli Program’ın (OVP) yeniden yüksek büyümeyi hedeflediğini gösterdiğini ve 2016 yılında belirlenen yüzde 4,5 büyüme hedefinin reel sektör için olumlu olduğunu kaydetti.

KTO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, yaptığı açıklamada, geçmiş OVP’lerin aksine büyümenin hızlanmasına yönelik belirlenen hedeflerin, iş dünyası adına kendilerini umutlandırdığını bildirdi.

Öztürk, 12 aylık cari işlemler açığının 35 milyar doların altına gerilemesinin büyüme hedefinin yükseltilmesi için ortam oluşturduğunu vurgulayarak, “Cari açık sorunun büyüme önünde koyduğu engelin kalktığını görmekteyiz. 2015 büyümesinin yüzde 4 olarak hedeflenmesi gerçekçidir. Geçtiğimiz ekim ve kasım aylarında görülen sanayi üretimindeki artış bu hedefi desteklemektedir. Kayıp yıl olarak görünen 2015’te yüzde 4 büyüme dünya çapında bir başarıdır. Gelişmekte olan ülkelerde büyüme oranları kriz öncesi dönemin oldukça altındadır ve ortalama yüzde 3,5 civarında devam edecektir. Türkiye bu büyüme oranları ile Çin ve Hindistanla birlikte öne çıkan ülkeler arasındadır. Diğer taraftan gelişmekte olan ülkelerdeki paranın değer kaybı Türkiye’den çok yüksek oranda olmuştur. Bu noktada da ülkemiz diğer ülkelere göre pozitif ayrışmıştır. Yüksek enflasyon ve işsizlik, sorun oluşturmaya devam etmektedir. İşsiliğin yüzde 10’nun altına, enflasyonun da yüzde 5 seviyelerine inmesi gerekmektedir. OVP’de hükümetimizin bu sorunların çözümü yönünde kararlılığı dikkat çekicidir. OVP yeniden yüksek büyümeyi hedeflediğimizi göstermektedir. 2016 yılında yüzde 4,5 büyüme hedefi reel sektör için olumludur” değerlendirmesinde bulundu.

OVP’deki, “kapsayıcı, sürdürülebilir ve yüksek büyümeye” vurgusunun,  2016’da ekonominin gündemin ilk sırasına geleceğini gösterdiğine dikkati çeken Öztürk, yeni bir ekonomik reform ortamının yakalandığı bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini aktardı.

Öztürk, 1 Kasım 2015 seçimleri sonrası, hem güçlü bir siyasi iktidar hem de ekonomik programları hayata geçirecek bir irade oluştuğunu belirterek, “Ekonomiyle ilgili; Yapısal Dönüşüm Programları, 64. Hükümet Programı ve 2016 Yılı Eylem Planı, hedeflerin yakalanması için rehber olacaktır. Bütün dünyada düşük büyümenin ciddi bir sorun olduğu dönemde ülkemizde reformcu bir sürecin başlıyor olması bu süreci daha da önemli kılıyor. Önümüzdeki 4 yılda planlı bir seçimin görülmüyor olması, uzun zamandır duraksamış olan ekonominin yeniden ana gündem maddesi haline gelmesi ve yapılması gereken yapısal reformlar açısından da önemli bir fırsat sunmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir