Ana Sayfa / Gündem / Kopuz : OVP, iş dünyasının beklentilerine uygun
Ekonomi-Turkiye

Kopuz : OVP, iş dünyasının beklentilerine uygun

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, gelecek dönemde gelişmekte olan ülke ekonomileri için tehdit oluşturan faktörleri hatırlatarak, “Hükümetin açıkladığı orta vadeli program bu riskleri engelleyecek nitelikte ve iş dünyasının beklentilerine uygundur” dedi.

İstanbul Ticaret Borsasının ocak ayı meclis toplantısında konuşan Kopuz, “Biz İstanbul Ticaret Borsası olarak düşük emtia fiyatlarının ülkemiz için fırsata çevrilebileceğini her zaman ifade ediyoruz. Çünkü biz emtia ithalatçısı bir ülke konumundayız” ifadelerini kullandı.

İSTİB Elektronik Pazar projesine değinen Kopuz, “İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projede bu hafta yazılım ihalesini tamamlamış olacağız. Başvuruların teknik değerlendirmesi tamamlanmak üzere. Türkiye’de bir ilk olacak bu proje için çalışmalarımıza azim ve süratle devam edeceğiz” dedi.

Dün hükümet tarafından açıklanan orta vadeli program hakkındaki görüşlerini meclis üyeleriyle paylaşan İSTİB Başkanı Ali Kopuz, 2016-2018 dönemini kapsayan planın iş dünyası için çok önemli bir veri olduğunun altını çizdi.

Geçen hafta enflasyon rakamlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmeyi hatırlatan Kopuz, “Ben İstanbul iş dünyasının bir temsilcisi olarak dünya genelindeki ekonomik çalkantının devam ettiği bu sürecin iyi oynayanın kazanacağı bir dönem olduğunu her zaman ifade ediyorum. Türkiye özelinde bunun yolunun yapısal reformları bir an önce hayata geçirmek olduğunu  meclis toplantısında da sizlerle paylaşmıştım” ifadelerini kullandı.

Orta vadeli program ile gelecek 3 yıllık dönemde ekonomi politikasının temel amacının yapısal reformlar aracılığıyla büyümeyi artırmak olarak belirlendiğine dikkat çeken Kopuz şunları kaydetti:

“Orta vadeli programda mali disiplin ve fiyat istikrarına vurgu yapılırken cari açığın azaltılması hedeflendi. Önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki yavaşlama ve düşük ticaret hacmi, emtia fiyatları, kur savaşları, gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarında yavaşlama ile jeopolitik gerginlikler ülkeler için risk oluşturan faktörlerdir. Orta vadeli programın bu riskleri engelleyecek nitelikte ve iş dünyasının beklentilerine uygun olduğunu düşünüyorum.”

Orta vadeli programdaki büyüme hedeflerine de değinen İSTİB Başkanı, “Orta vadeli programda büyüme 2016 yılı için yüzde 4,5 2017 ve 2018 yılları için yüzde 5 olarak tahmin edilmiştir. Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkelerin 2016-2018 yılları arasında ortalama büyümeleri yüzde 3,5 olarak beklenmektedir” diye konuştu.

Hedeflerin gerçekleştirilmesi dünya ekonomisinde Türkiyeyi bir adım öne çıkaracağını belirten Kopuz şöyle konuştu:

“Burada bir riski de ifade etmek istiyorum; bu kadar yüksek büyüme hedeflerine ulaşmak için özel sektörün zorlanması sermaye girişindeki olası zayıflama ve buna bağlı kredi maliyetlerinde oluşacak yükselmeler ekonomimiz için risk oluşturabilir. Fakat net ihracatın büyümeye katkısının artmaya devam etmesi ile bu risk de bertaraf edilebilir.”

Orta vadeli programda enflasyon hedefinin 2016 yılında yüzde 7,5, 2017 yılında yüzde 6, 2018 yılında yüzde 5 olarak açıklandığını hatırlatan Kopuz, “Geçen hafta açıklanan enflasyon oranları ile ilgili yapmış olduğumuz açıklamada bu konuya değinmiş ekonomi yönetimimizin 2016-2017 yılı için enflasyonu yüzde 5’e çekmek yerine yüzde 7 civarında tutmaya odaklanmasının doğru olacağını belirtmiştik. Orta vadeli program beklentilerimize uygun olarak açıklanmıştır” diye konuştu.

 

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir