Ana Sayfa / Dünya / Khabadze, Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirdi

Khabadze, Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirdi

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze, Türkiye ve Rusya ilişkilerine ilişkin, bölgede karışıklık istemediklerini, bundan kendilerinin de etkileneceğini belirterek, “Umut ediyoruz ki iki ülkenin hükümetleri bir çözüm sürecinde çaba sarf eder ve bu olumlu sonuçlanır” dedi.

Batum Trabzon Buluşması kapsamında, şair ve ressam Hasan Helismishi’nin sergisi açılışı için kente gelen Khabadze ve beraberindeki heyet, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ü makamında ziyaret etti.

Öz ile bir süre sohbet eden Khabadze, burada yaptığı konuşmada, ülkeler arasında ilişkilerde bölge olarak köprü vazifesi gördüklerini söyledi.

Trabzon ile Batum’un kardeş şehir olmasının, 15. yılını kutlayacaklarını belirten Khabadze, “Batum’un Trabzon gibi eski bir kardeşi yok. Bu sadece kağıtta kalmış bir kardeşlik değil. Buna, birlikte yaptığımız başarılı çalışmalar örnektir” diye konuştu.

Türkiye ve Gürcistan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin önemini vurgulayan Khabadze, “İki ülke arasında bu ilişkilerin genişletilmesi için çaba sarf etmeliyiz. Bu vesileyle Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında Türk iş adamlarıyla görüşeceğim. Onların sorunları varsa belirleyeceğiz ve çözüme kavuşturacağız” ifadelerini kullandı.

– “İlk olarak dileğimiz bölgede barış olmasıdır”

Khabadze, bir gazetecinin “Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi ile ilgili Vladimir Putin’in tepkisini nasıl karşılıyorsunuz” sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

“İlk olarak dileğimiz bölgede barış olmasıdır. Barış olması şart, çünkü biz bu bölgede birlikte yaşıyoruz ve Türkiye’nin etkilendiği bir durumda biz de aynı şekilde etkileniyoruz. Biz çok dikkatli izliyoruz. Biliyoruz görüşmeler devam ediyor. Umut ediyoruz ki iki ülkenin hükümetleri bir çözüm sürecinde çaba sarf ediyorlar ve bu olumlu sonuçlanır. Bölgedeki karışıklığı hiç kimse istemez ve bu karışıklık olduğu zaman biz de aynı şekilde etkileniriz. Bunu en iyi bilen bir milletiz. 2008’de Rusya ile yaşadığımız krizin sonuçlarının ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.”

– “Son yıllarda iki ülke arasında ilişkiler hız kazanmıştır”

Vali Öz ise iki ülke arasındaki ilişkilerin ve Trabzon ile Batum ilişkilerinin çok eski dönemlere dayandığını belirterek, “Bu ilişkiler tarihin çok eski dönemlerinden bu yana iyi seyretmiş, son yıllarda da büyük bir hız kazanmıştır” dedi.

Ekonomik, ticari, kültür ve turizm ilişkileri arasında önemli organizasyonlar gerçekleştirildiğine de işaret eden Öz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Trabzon-Batum kardeş şehir ilişkileri de bu ilişkilerin gelişmesinde büyük önem arz etmektedir. Son yıllarda ticaret, turizm, ekonomik ve kültürel işbirliği alanında da ilişkilerin çapı ve boyutu her geçen gün büyüyor ve bu birliktelik aslında iki ülke arasında ve Trabzon ile Batum arasında bir kader birliği oluşturuyor. Sarp Sınır Kapısı’ndan son 1 yılda, hatta on aylık geçişin 6 milyonu aşmış olması da aslında bu iş birliğinin ve ilişkilerdeki gelişmenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.”

Öz, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunanlara da teşekkür ederek, “2015 yılı dünya barışı, bölgemiz ve Orta Doğu için sıkıntılı bir şekilde sona eriyor. İnşallah 2016 yılı hem bölgemiz hem dünya barışı hem de mazlum milletler için güzellikler getirir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ziyaretin anısına Öz ve Khabadze birbirlerine çeşitli hediyeler takdim etti.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir