Ana Sayfa / Gündem / Kazakistan’dan Türk iş adamlarına yatırım çağrısı
is-dunyasi

Kazakistan’dan Türk iş adamlarına yatırım çağrısı

Astana Uluslararası Finans Merkezi Başkanı Kayrat Kelimbetov, “Türkiye bizim Asya ve Avrupa piyasasına kapı açan stratejik ortağımızdır. Türk şirketleri, Kazakistan’ın tüm önce gelen sektörlerinde çalışabilirler” dedi. 

Kelimbetov, 13. Avrasya Medya Forumu’nun ardından, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Astana’da gelecek yıl gerçekleştirilecek EXPO Fuarı’na dikkati çeken Kelimbetov, etkinlikle Kazakistan’ın, Asya’nın önde gelen merkezlerinden biri haline gelmesini hedeflediklerini vurguladı. Kelimbetov, bu kapsamda Türkiye ve Kazakistan arasında yapılacak iş birliğiyle iki ülke ilişkilerinin daha ileriye taşınabileceğini söyledi.

Türkiye’nin, Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlatan Kelimbetov, liderlerin kararıyla Türkmenistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’ı da içeren Türk Konseyinin kurulduğunu belirtti. Bu konseyin siyasi, ekonomik ve kültürel yansımaları olduğunu dile getiren Kelimbetov, “Türkiye bölgesel iş merkezi, İstanbul ise mali merkezdir. Türkiye bizim Asya ve Avrupa piyasasına kapı açan stratejik ortağımızdır. İki ülkenin merkez bankaları ve ekonomi bakanlıkları sıkı bir iş birliği içinde. Türkiye’nin, çok güçlü finansal kurumları var ve onların bizim merkezde çalışmalarını isteriz.” diye konuştu.

Kelimbetov, iki ülke arasında özellikle inşaat alanında başlayan işbirliğinin, bugün çok farklı bir noktaya geldiğine dikkati çekti. Türkiye ile iş birliği yapmak açısından büyük potansiyele sahip olduklarını belirten Kelimbetov, “Türk şirketleri, Kazakistan’ın tüm önde gelen sektörlerinde çalışabilirler. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde ülkemizde büyük ölçekli özelleştirmeler yapılacak. Astana Uluslararası Finansal Merkezinin kurulmasının yanında, tarımsal ürünlerin işlenmesi ve sanayinin oluşturulmasına yönelik girişimler yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Türk iş adamlarının tecrübesinin, iki ülke arasında köprü oluşturduğuna işaret eden Kelimbetov, “Ben Türkiye ve Kazakistan için ortak iş birliği, yatırım, kültürel zenginlik diliyorum. Bizler, büyük Türk medeniyetin parçalarıyız. Bu yüzden, büyük Türk kültürüne özen gösterip geliştirmemiz gerekiyor.” dedi.

Kelimbetov, petrol fiyatlarına da değinerek, Kazakistan’da son 2 yıldır petrolün ortalama fiyatının yaklaşık 40 dolar olduğunu kaydetti. Petrol fiyatının 2017 yılında yaklaşık 50 doları bulmasını beklediklerini dile getiren Kelimbetov,  2020’ye kadar ise 80 dolara yaklaşabileceğini söyledi. Kazakistan’ın petrolünün çoğunun ihraç edildiğini kaydeden Kelimbetov, “Biz dünya fiyatlarıyla yaşamak zorundayız çünkü ekonomimiz çok küçük. Bana göre yüksek fiyatlara rağmen yaşayabilmek çok iyi, yani biz ülke olarak piyasanın her türlü şok etkisine hazırız” değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir