Ana Sayfa / Dünya / Kashkari: ABD ekonomisi “bilinmeyen sularda” yüzüyor

Kashkari: ABD ekonomisi “bilinmeyen sularda” yüzüyor

ABD Merkez Bankası (Fed) Minneapolis Şubesi Başkanı Neel Kashkari, Amerikan ekonomisinin “bilinmeyen sularda” yüzdüğünü belirterek, “Küresel ekonomik gelişmeleri etkileyen eylemlerimizin, sonunda kendi ekonomimizi de etkileyeceği gerçeğini göz ardı edemeyiz” dedi.

Kashkari, Minneapolis kentinde finans konulu bir toplantıda yaptığı konuşmada, ABD bankacılık sektörüne ve para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Amerikan ekonomisinin bilinmeyen sularda yüzdüğünü” söyleyen Kashkari, uluslararası gelişmelerin belirsizliği artırdığına işaret etti. Kashkari, “Küresel ekonomik gelişmeleri etkileyen eylemlerimizin, sonunda kendi ekonomimizi de etkileyeceği gerçeğini göz ardı edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Kashkari ayrıca, Fed Başkanı Janet Yellen’in, para politikasına açık görüşlü ve yaratıcı şekilde yaklaşılmasını sağladığını dile getirdi.

Öte yandan, sistematik öneme sahip büyük bankaların vergi mükellefleri açısından hala risk teşkil ettiğini kaydeden Kashkari, “Bankaları, özellikle ek sermaye, daha fazla likidite ve stres testleriyle güçlendirmeye yönelik mevcut reform girişimlerinin doğru yönde olduğuna katılıyorum. Ancak tedbirlerin yeterli olduğuna emin değilim” diye konuştu.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir